25/05/2022
Γκουρούδες 29 14 11 10 - 64 -
Harlems 22 14 13 21 - 70 -

Βασιλιάδες οι Harlems με στρατηγό Ρουσιώτη!

Την Τρίτη το βράδυ 24 Μαΐου στο Athens Sports Hall, μετά από έναν πολύ όμορφο τελικό, οι Harlems του Νίκου Ρουσιώτη με περισσότερες δυνάμεις και καθαρότερο μυαλό στο τελευταίο δεκάλεπτο, πήραν την κούπα της Master απέναντι στους Γκουρούδες με 64-70.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Γκουρούδες έπιασαν πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης στην επίθεση, με τον εκπληκτικό Παύλο Αχή να δείχνει ασταμάτητος με 20 πόντους. Στο αντίπαλο στρατόπεδο και οι Harlems ήταν καλοί στην επίθεση, με το δίδυμο Κοψιδά με 8 και Δαμίγου με 6 πόντους να ξεχωρίζουν και να κρατούν την ομάδα τους κοντά(29-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο έπεσαν οι ρυθμοί του παιχνιδιού, με τους Harlems να μπαίνουν καλύτερα και να φέρνουν το ματς στα ίσια(36-36) και τους Γκουρούδες με ξέσπασμα στο τελευταίο δίλεπτο να ξεφεύγουν και πάλι 43-36. Μελάγιες και Μπαλαούρας ξεχώρισαν με τρίποντα για τους γηπεδούχους, ενώ για την ομάδα του Ρουσιώτη, ο Μότσιος ήταν κορυφαίος με 6 πόντους και συνεχόμενα ριμπάουντ , με τον Κοψιδά να ακολουθεί με 4.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, με τους Γκουρούδες να διατηρούν το +5. Παύλος και Μελάγιες έβαλαν από 4 πόντους, με τον Ντίνο να βάζει στην λήξη buzzer beater, ενώ για τους Harlems μείωναν Κοψιδάς, Δαμίγος με 4 πόντους και ο Μωυσίδης με σουτ από τα 6,75.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Γκουρούδες φάνηκαν να ξεμένουν από δυνάμεις με το δίδυμο των Αχήδων να βάζει από 5 πόντους, προσπαθώντας να κρατήσουν κοντά την ομάδα τους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Harlems να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα και με τον γίγαντα Σταυρόπουλο να είναι κυρίαρχος μέσα στην ρακέτα με 10 πόντους και τον Μωυσίδη να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 5, να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ και να φτάσουν στην τελική επικράτηση με 64-70.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Σταυρόπουλος με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παύλος Αχής με 33 πόντους, 17 ριμπάουντ, 3 ασιστ και 2 κλεψίματα.

Οι Γκουρούδες είχαν 14 / 37 δίποντα, 10 / 37 τρίποντα, 6 / 12 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και υπέπεσαν σε 9 λάθη. Οι Harlems είχαν 26 / 57 δίποντα, 4 / 17 τρίποντα, 6 / 12 βολές, κατέβασαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Γκουρούδες(Μελάγιες): Αργυράκης, Κ.Αχής 11, Π.Αχής 33(17ρ.), Ελευθερίου 4, Μελάγιες 10, Μπαλαούρας 3, Οικονόμου 3.

Harlems(Ρουσιώτης):Δαμίγος 11, Ιωσηφίδης, Καρράς 1(12 ασίστ!), Κουτρουμπής , Κοψιδάς 21(7ρ.), Μωυσίδης 9, Μότσιος 10(16ρ.), Σκαρμέας 2, Σταυρόπουλος 16(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο των Γκουρούδων και η επιμονή και πίστη των Harlems για την κούπα!