30/03/2023
Hood BC 12 5 17 12 - 46 -
West Kings 19 14 17 16 - 66 -

"Βασιλική" πρόκριση στον τελικό!

Το πρώτο κύπελλο της ιστορίας τους θα διεκδικήσουν την Πέμπτη στο κλειστό του Περιστερίου οι West Kings, καθώς στον ημιτελικό του Basketaki Cup επικράτησαν εύκολα της Hood με 46-66 και θα βρουν στον δρόμο τους τους κυπελλούχους Στιφάδο Bulls, σε μια επανάληψη του περσινού τελικού της Elite League!

Με τον Βήττα να ξεκινάει ορεξάτος το παιχνίδι και να πετυχαίνει 12 πόντους, παίρνοντας βοήθειες από τους Πεζούλα και Δακουτρό, οι West Kings προηγήθηκαν με 12-19. Ο Χανιώτης με 7 πόντους και ο Σιφναίος με 4 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η ομάδα του Μαρφαντά και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 5 πόντους του Δακουτρού, 3 του Βήττα και τρίποντο του Παναγιωτάκη, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 16 πόντων, 17-33. Μοναδικός διασωθέντας της Hood στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πετράκος, πετυχαίνοντας και τους 5 πόντους της ομάδας του.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με 6 νέους πόντους του Βήττα και 6 του Κοζομπόλη, οι West Kings ξέφυγαν στους 23, 22-45, διατηρώντας τελικά το +16 του πρώτου μέρους, 34-50. Δεν μπόρεσε το συγκρότημα του Πατσάκα να αντιδράσει ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά τα δύο τρίποντα του Θεοδώρου, τους 4 πόντους του Σιφναίου και το τρίποντο του Σαρρή. Σκορ τρίτης περιόδου 34-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Athens Sports Hall και έτσι οι "Βασιλιάδες" έφτασαν εύκολα στη νίκη με 46-66, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Γεωργούση, Πεζούλα, Βήττα και Παναγιωτάκη. Για την Hood στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μασουράκης και Πετράκος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/9 βολές, 12/38 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 15 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 12/17 βολές, 15/31 δίποντα και 8/28 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος της Hood ο Θεοδώρου με 6 πόντους, έχοντας 0/1 δίποντο και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp των West Kings ο Βήττας με 24 πόντους, έχοντας 5/6 βολές, 5/8 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Hood (Πατσάκας): Milicevic, Στεφόπουλος 2, Θεοδώρου 6 (2), Λαύκας 1, Μένος, Μασουράκης 6 (1), Πετράκος 13, Σαρρής 3 (1), Σιφναίος 8, Χανιώτης 7 (1)

West Kings (Μαρφαντάς): Δακουτρός 8 (1), Γεωργούσης 9 (2), Βήττας 24 (3), Κοζομπόλης 7, Κυρμίζογλου, Παναγιωτάκης 7 (1), Πεζούλας 9 (1), Ρουμελιώτης, Σταυρούλης 2

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι West Kings!