11/10/2022
Beer Team 9 10 8 18 - 45 -
Drunk Kings 16 15 23 8 - 62 -

"Βασιλικό" πέρασμα από το ΣΕΦ!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Drunk Kings στον τρίτο όμιλο της Development League, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα την Beer Team με 45-62 στο κλειστό του ΣΕΦ!

Σαφώς ανώτεροι παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα οι Drunk Kings, καθώς με 8 πόντους του Κοττά και 4 του Αλεβίζου, προηγήθηκαν με 9-16, είδαν όμως τον Μαρούδα να αποχωρεί νωρίς με τραυματισμό στο χέρι. Ο Λαγουτάρης και ο Βασιλικός με 4 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 6 πόντους του Καζή και 4 του Κοττά, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 19-31. Την Beer Team κράτησε όρθια σε εκείνο το σημείο ο Μάριος Μαυράκης με τα δύο τρίποντα που έβαλε!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Σακκά κυριάρχησε κατά κράτος των αντιπάλων και με 8 πόντους του Καζή, 6 του Κοττά, 4 του Αλεβίζου και τρίποντο του Σιάτου, κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, αφού ξέφυγε στους 27, 27-54. Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά το τρίποντο του Θεοδοσόπουλου και το καλάθι του Μήτση. Σκορ τρίτης περιόδου 27-54!

Με την διαφορά στους 27, 27-54, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Πειραιά και έτσι οι "Βασιλιάδες" έφτασαν εύκολα στη νίκη με 45-62, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Καζή, Σιάτου, Κοττά και Αμπλά. Για τους "Μπυρόβιους" στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Τζατζαράκης, Βασιλικός, Ανδρέας Μαυράκης, Λαγουτάρης, Γρατσίας και Ξυγκάκης, μαζεύοντας έτσι την διαφορά της ήττας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/17 βολές, 8/39 δίποντα και 7/17 τρίποντα. Πήραν 22 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές έκαναν 4 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 9/18 βολές, 19/34 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Πολυτιμότερος της Beer Team ο Τζατζαράκης με 8 πόντους, έχοντας 1/2 δίποντα και 2/3 τρίποντα, ενώ μάζεψε 4 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των Drunk Kings ο Αλεβίζος με 9 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 4/5 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 3 λάθη.

Beer Team (Παυλάκος): Μαυράκης Μ. 6 (2), Τζατζαράκης 8 (2), Μαυράκης Α. 2, Κρεκούκης 5, Λαγουτάρης 6 (1), Μήτσης 3, Βασιλικός 7, Γρατσίας 4 (1), Θεοδοσόπουλος 3 (1), Φίκαρης, Ξυγκάκης 1

Drunk Kings (Σακκάς): Μαρούδας 2, Καζής 20 (2), Αμπλάς, Αλεβίζος 9, Κοττάς 19 (2), Ανδρέου, Αργυρόπουλος 2, Σακκάς, Καμπράνης 3, Σιάτος 7 (1)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Drunk Kings!

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Μαρούδα στον οποίο ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση!