23/02/2023
ReTirees 14 20 16 16 - 66 -
Reload 16 12 12 19 - 59 -

Βαστούν γερά οι ReTirees!

Τεράστια νίκη πήραν χθες το βράδυ στο Περιστέρι οι ReTirees, καθώς σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 17η αγωνιστική της Elite League by Betsson, κέρδισαν τους Reload με 66-59 και παραμένουν σταθερά εντός οκτάδας.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Reload στο παιχνίδι, καθώς με 5 πόντους του Λουφόπουλου και τρίποντο του Σωτηρόπουλου, προηγήθηκαν με 2-11 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στ η συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 6 πόντους του Πλεξουσάκη και 4 του Ρομποτή, πλησίασαν στο καλάθι, 14-16!

Στην δεύτερη περίοδο οι ReTirees συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με τους Κωστούλα, Ρομποτή και Πλεξουσάκη να σκοράρουν από 5 πόντους ο καθένας, βρέθηκαν μέχρι και στο +9, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 34-28. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι που πέτυχε ο Γουρνάς και το τρίποντο του Ορέστη.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 πόντους του Κωστούλα, 4 του Πλεξουσάκη και 4 του Γιαμαίου, το συγκρότημα του Κουσούλη διατήρησε εύκολα το τιμόνι στα χέρια του με 50-40. Δεν μπόρεσε η ομάδα του Περιβολάρη να πλησιάσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά το τρίποντο του Ορέστη και τους 3 πόντους του Γουρνά. Σκορ τρίτης περιόδου 50-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Συνταξιούχοι" είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Ρομποτή, Μαθιουδάκη, Πλεξουσάκη, Κωστούλα και Στόλη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 66-59. Ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο μπόρεσαν οι Reload να βρουν ρυθμό και έτσι δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Λουφόπουλου, Βρέλλη, Γούρνα και Σωτηρόπουλου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/21 βολές, 19/43 δίποντα και 6/21 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 21 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 7 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/18 βολές, 16/46 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Betsson mvp των ReTirees ο Ρομποτής με 14 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 3/7 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Reload ο Γουρνάς με 9 πόντους, έχοντας 5/6 βολές και 2/5 δίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

ReTirees (Κουσούλης): Ρομποτής 14 (2), Πλεξουσάκης 16 (1), Μαθιουδάκης 8, Στόλης 3 (1), Κωστούλας 15, Γιαμαίος 10 (2)

Reload (Περιβολάρης): Βρέλλης 8, Λουφόπουλος 17 (2), Σωτηρόπουλος 10 (1), Αναγνωστόπουλος 3, Γουρνάς 9, Ορέστης 8 (2), Καραγκούνης, Πανταζής 4, Σαραντόπουλος

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Reload!