14/03/2023
Deportivo Faliro 22 15 13 12 - 62 -
Paliagoura 24 14 16 20 - 74 -

Βαθιά ανάσα για τα Paliagoura!

Έπειτα από 3 διαδοχικές ήττες και κάποιες κακές εμφανίσεις τα Paliagoura πήραν βαθιά ανάσα το βράδυ της Τρίτης, αφού επικράτησαν της Deportivo Faliro με 62-74 στο Athens Sports Hall. Μοιρασμένο είναι πλέον το ρεκόρ για την ομάδα των Κασκάνη-Αβανίδη που μετρά 11 νίκες και ισάριθμες ήττες, ενώ το συγκρότημα του Γιάννη Μαρινάκη υποχώρησε στο 10-12 και στην ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα, πληρώνοντας ουσιαστικά τις κομβικές απουσίες των Κορωνιού κ’ Γαρμπή, αλλά και την περιφερειακή της αστοχία. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν εξαιρετικό ρυθμό και να σκοράρουν με μεγάλη συνέπεια. Η τυπικά γηπεδούχος Deportivo ήταν πιο πολύφωνη, βρίσκοντας λύσεις από τους Κομνηνό (7π.), Τσάβαλο (5π.), Τόλια (2π.), Γάτσιο (2π.), Δήμτσο (2π.), Κακαλέτρη (2π.) και Παύλου (2π.), ενώ οι «Πράσινοι» απάντησαν με το κουαρτέτο των Αβανίδη (7π.) – Καλογιάννη (7π.) – Κασκάνη (5π.) και Σταφυλά (5π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 22-25.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς παρέμεινε ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 15-14 και τις δύο ομάδες να επιδεικνύουν μεγαλύτερη προσήλωση στην άμυνα. Γάτσιος (5π.), Κακαλέτρης (4π.), Μαρούσος (2π.), Τσάβαλος (2π.) και Φελλάς (2π.) τράβηξαν κουπί για την Deportivo, ενώ τα Paliagoura απάντησαν με Καλογιάννη (4π.), Αβανίδη (3π.), Κωστάκη (2π.) και Τομαρά (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 37-38.

Μετά την ανάπαυλα τα Paliagoura έδειξαν να πατούν ελαφρώς καλύτερα στο παρκέ του ASH, καθώς με καλάθια των Καλογιάννη (6π.), Κασκάνη (5π.), Αβανίδη (3π.) και Σταφυλά (2π.) κατάφεραν να χτίσουν μια μικρή διαφορά. Η Deportivo, παρότι ήταν αρκετά άστοχη στο περιφερειακό σουτ, βρήκε λύσεις από τους Κακαλέτρη (5π.), Τόλια (4π.), Κομνηνό (2π.) και Τσάβαλο (2π.), μην επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 50-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα Paliagoura βρήκαν τρόπο να διαχειριστούν την κατάσταση, επικρατώντας πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ και με βασικούς δράστες τους Αβανίδη (7π.), Κασκάνη (5π.), Καλογιάννη (4π.), Μούσουρα (3π.) και Σταφυλά (3π.). Η Deportivo πάλεψε, αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την 12η φετινή της ήττα στη μεγάλη κατηγορία, παρά την προσπάθεια των Κακαλέτρη (5π.), Τσάβαλου (4π.) και Φελλά (3π.) στο φινάλε.

Στο τέλος του αγώνα, η Deportivo Faliro είχε 20/38 δίποντα, 6/34 τρίποντα και 4/5 βολές. Μάζεψε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 15 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, τα Paliagoura είχαν 17/36 δίποντα, 9/27 τρίποντα και 13/21 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μάριος Καλογιάννης με 21 πόντους, έχοντας 9/11 δίποντα και 3/4 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 31 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Κακαλέτρης με 16 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Deportivo Faliro (Μαρινάκης) : Γάτσιος 7 (1), Δήμτσος 2, Κακαλέτρης 16 (2), Κομνηνός 9 (1), Μαρινάκης, Μαρούσος 2, Ναυπλιώτης, Παύλου 2, Τόλιας 6, Τσάβαλος 13 (1), Φελλάς 5 (1).

Paliagoura (Δράκος) : Αβανίδης 20 (2), Καλογιάννης 21, Κασκάνης 15 (3), Κωστάκης 3 (1), Μούσουρας 3 (1), Σταφυλάς 10 (2), Τομαράς 2.

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο των δύο ομάδων.