13/11/2021
Mad Frogs 15 15 18 13 - 61 -
Tebelwolves 5 11 15 19 - 50 -

Βατράχια ενωμένα, ποτέ νικημένα!

Με το δίδυμο Χόντα – Κατσαρού να ηγείται της επίθεσης της ομάδας τους με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα, οι Mad Frogs έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 15-5. Ο Μασοκώστας από την περιφέρεια και ο Καραγρηγορίου μέσα από την ρακέτα βρήκαν στόχο για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι πράσινοι συνέχιζαν να οδηγούν το παιχνίδι, έφτασαν μέχρι και στο +16, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 14 πόντων, 30-16, έπειτα από 7 πόντους του Καραντζούνη και 4 του Brkic. Τους Tebelwolves κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Καραγρηγορίου και Ηλιόπουλος με 7 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Λύκοι μπήκαν πιο δυνατά και με 7 πόντους του Μασοκώστα και τριποντάκι του Καραγρηγορίου, πλησίασαν στους 6, 35-29, 4:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, η ομάδα της Λένας αντέδρασε άμεσα και με προσωπικό show του Τσάμπου με 11 πόντους, αλλά και 5 του Καραντζούνη, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +17, 48-31!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Mad Frogs δεν απειλήθηκαν στιγμή από τον αντίπαλο και έτσι έφτασαν εύκολα στη νίκη με 61-50 , χάρη σε 5 πόντους του Κωστόπουλου και τρίποντα των Γιαννόπουλου – Καραντζούνη. Για τους γκρι στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Καραγρηγορίου (7π), Μασοκώστας (5π) και Ηλιόπουλος (5π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/5 βολές, 16/34 δίποντα και 9/29 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/14 βολές, 14/38 δίποντα και 5/24 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των Mad Frogs ο Καραντζούνης με 15 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Tebelwolves ο Καραγρηγορίου με 19 πόντους, έχοντας 5/11 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 4 λάθη.

Mad Frogs (Καραμήτσος): Κατσαρός 5 (1), Σταματελόπουλος 2, Καραμήτσος, Τσάμπος 11 (3), Χόντας 8, Γιαννόπουλος 5 (1), Brkic 4, Καραντζούνης 15 (3), Στέργιου, Κωστόπουλος 7 (1), Αδαμόπουλος Γ. 4

Tebelwolves (Καραγρηγορίου): Ηλιόπουλος 11, Καραγρηγορίου 19 (3), Μασοκώστας 15 (2), Αδαμόπουλος Δ. 1, Καρπούζος, Γεράνιος 4

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Mad Frogs, αλλά και η μαχητικότητα των Tebelwolves!