17/02/2022
Pressof BC 12 17 19 10 - 58 -
Mad Frogs 16 14 16 25 - 71 -

Βατράχια έτοιμα για Master League!

Μια νίκη πιο κοντά στην Μaster League είναι οι Mad Frogs, αφού κέρδισαν και την Pressof με 71-58 στο ΓΣΠ, πήραν την διαφορά και πλέον η άνοδος κατηγορίας είναι στα δικά τους και μόνο χέρια.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με τις δύο ομάδες να παίζουν εξαιρετικό μπάσκετ. Οι Mad Frogs, ήταν στις λεπτομέρειες καλύτεροι και με τους Κατσαρό, Κωστόπουλο και Γιαννόπουλο να βάζουν 3 πόντους προηγήθηκαν με 16-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Για την Pressof 4 πόντους έβαλε ο Βαγγέλης Νίνος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει. Οι Mad Frogs, κράτησαν με μεγάλη δυσκολία το προβάδισμα τους με το τέλος του ημιχρόνου, με 30-29 με τον Δαμιανό Τσάμπο να σημειώνει 8 πόντους. Για την ομάδα του Μπαλάσκα, 6 πόντους έβαλε Μιχάλης Νομικός.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Pressof αντέδρασε και με ένα επιμέρους 19-16 σερί κατάφερε να προηγηθεί με 2, 48-46 με το τέλος της τρίτης περιόδου με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίνο να βάζει 6 πόντους και τους Νομικό και Αντωνουσάκη από 4. Για την ομάδα του Καραμήτσου, 4 πόντους σημείωσε ο Κώστας Κωστόπουλος.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Mad Frogs έδειξαν γιατί βρίσκονται στην δεύτερη θέση του ομίλου. Με περίσσια ψυχραιμία και σωστές επιλογές κατάφεραν να γυρίσουν «τούμπα» το ματς και να πάρουν μία σημαντική νίκη με 71-58. Το τελικό σκορ, δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού, αφού το ματς άνοιξε στα τελευταία λεπτά, με την Pressof να κάνει πολλά και αβίαστα λάθη, κάνοντας «μελιτζανί» τον Νίκο Μπαλάσκα.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Δαμιανός Τσάμπος με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχάλης Νομικός με 16 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Συνολικά η Pressof είχε 22/58 εντός πεδιάς, 8/25 τρίποντα και 6/13 βολές. Μάζεψε 35 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα, έκανε 14 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη οι νικητές είχαν 21/65 εντός πεδιάς, 6/25 τρίποντα και 23/28 βολές. Πήραν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 έτοιμα καλάθια, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 1 τάπα.

Pressof (Μπαλάσκας): Παπαθανασίου 6, Τσορτός 3, Νομικός 16, Αντωνουσάκης 6, Κρασσάς, Βρεττός 5, Νίνος 13, Καραντζιάς 3, Κοντάκος 9.

Mad Frogs (Καραμήτσος): Κατσαρός 5, Κωστόπουλος 7, Τσάμπος 18, Γιαννόπουλος 8, Αδαμόπουλος 5, Σαΐνης 2, Brkic 13, Στεργίου 6, Nioniovic 7

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!