10/02/2024
Red Goats 4 10 6 4 - 24 -
Crushers 10 11 15 12 - 48 -

Βελτιωμένοι οι Crushers!

Οι Crushers έδειξαν καλύτερα δείγματα στην αρχή της αναμέτρησης και με τρίποντα του Δούβρη και του Αποστόλου πήραν τα ηνία στο σκορ, 2-10. Μπουλιαρίτης και Γιακουμής με δύο πόντους τράβηξαν επιθετικά το κουπί για τους γηπεδούχους, οι οποίοι ωστόσο βρέθηκαν σε θέση συνοδηγού, 4-10.

Ο Νίκου με ένα τριποντάκι στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου έκοψε την ψαλίδα στους τρεις, 7-10, για λογαριασμό των Red Goats. O Μπουλιαρίτης έφερε το ματς στον πόντο, για να του απαντήσουν στη συνέχεια ο Δούβρης με δύο και ο Κώνστας με τέσσερις. Οι Red Goats παρουσίασαν πολύ βελτιωμένη εικόνα, αλλά το τρίποντο του Αποστόλου ήταν αρκετό για να κρατήσει τους Crushers σε προνομιακή θέση, 14-21.

Στην τρίτη περίοδο, οι Crushers φάνηκαν να πατούν καλύτερα και με ηγέτη τον Κώνστα με έξι ξέφυγαν με συν 13 στο σκορ, 16-29. Ο Μπουλιαρίτης πάλεψε μόνος του για τους Red Goats στο πρώτο 8λεπτο, βρήκε στήριγμα στο πρόσωπο του Γιακουμή, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό για να αλλάξει αισθητά τη διαφορά, 20-36.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Αποστόλου έκανε σεφτέ για τους φιλοξενούμενους, για να του απαντήσει ο Γκολιανόπουλος από τους γηπεδούχους. Ο Κώνστας ευστόχησε σε ακόμα ένα τριποντάκι για τους Crushers, οι οποίοι διαχειριστηκαν τη διαφορά που είχαν χτίσει και έφυγαν από τη Ζωφρια με το τέταρτο ροζ φύλλο για τη σεζόν 23-24'.

Betsson MVP για τους Crushers αναδείχτηκε ο Χρήστος Ζουγανέλης με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασιστ και 4 κλεψίματα ενώ από τους Red Goats διακρίθηκε ο Μανώλης Γιακουμής με 6 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο.

Οι γηπεδούχοι είχαν 10/44 δίποντα, 1/15 τρίποντα, 1/4 βολές, 42 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 12 λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/38 δίποντα, 7/30 τρίποντα, 3/7 βολές, 48 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 12 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 7 λάθη.

Red Goats (Γιακουμής): Βρύσης, Γιακουμής 6, Γκολιανόπουλος 4, Μπουλιαρίτης 9, Νίκου 3, Πέτσας, Τσιαντής 2.

Crushers (Αποστόλου): Αποστόλου 11, Δούβρης 8, Ζουγανέλης 10, Κατσαρός 4, Κώνστας 15, Ρίζος, Σέρρας.

Τι μας άρεσε: To καλό κλίμα και η βελτίωση που δείχνουν σταθερά και οι δύο ομάδες!