07/11/2022
Never Coupen 14 19 24 16 - 73 -
RBD Indians B.C 17 18 19 28 - 82 -

Bελτσίστα εσύ Σούπερ Σταρ!

Καταπληκτικό ματς έγινε το βράδυ της Δευτέρας 7 Νοεμβρίου στον Σπάρτακο, μεταξύ της Never Coupen και των Indians, με τους δεύτερους με τον Βελτσίστα να κάνει μαγική εμφάνιση, να επικρατούν στα τελευταία λεπτά με 73 – 82.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Never Coupen μπήκαν με μεγάλη όρεξη στο παρκέ και με ηγέτη τον Δημητρόπουλο με 9 πόντους, ξέφυγαν με 12 – 5. Στην συνέχεια η ομάδα του Κρητικού άλλαξε την εικόνα της και με την είσοδο των Βελτσίστα-Νικολάου που έβγαλαν ενέργεια και πέτυχαν από 4 πόντους έκαστος, πήρε προβάδισμα με 14 – 17.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Μακρίδης με 5 πόντους κι ο Δημητρόπουλος, έφεραν το ματς στα ίσια για τους ερυθρόλευκους , αλλά ένα ξέσπασμα από τους Ινδιάνους που πίεσαν πολύ στην άμυνα και έκλεψαν συνεχόμενες μπάλες, με πρώτα βιολιά τους Βελτσίστα και Χαραλαμπάκη που πέτυχαν από 5 πόντους, έκαναν το σκορ 21 – 33. Στην συνέχεια πάλι οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και με τον παιχταρά Δημητρόπουλο να βάζει 5 πόντους, τον Πετρόπουλο 4 και τον Δρίζο ένα τρίποντο, μείωσαν στο τέλος του ημιχρόνου 33 – 35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο που ήταν γεμάτο σκορ και θέαμα , οι Indians μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια και με το δίδυμο Παπανικολάου και Κώτσια να βάζουν από 5 πόντους έκαστος, ξέφυγαν με 36 – 45. Στην συνέχεια η Never Coupen βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με τον μπόμπερ Μακρίδη να πετυχαίνει τρία τρίποντα και τους Δημητρόπουλο και Αργύρη από ένα, πέρασε μπροστά στο σκορ, για να έρθουν οι Ινδιάνοι με πολυφωνία στην επίθεση να μειώσουν 57-54.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν και το πιο ωραίο της αναμέτρησης με τον Κωνσταντίνο Βελτσίστα να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής των Ινδιάνων με 16 πόντους, οδηγώντας την ομάδα του στην νίκη με 73 – 82. Για την Never Coupen που έμεινε από δυνάμεις και καθαρό μυαλό, ξεχώρισε ο Μακρίδης με δυο μεγάλα τρίποντα, με τον Δημητρόπουλο να πετυχαίνει ακόμα 5 πόντους.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Βελτσίστας με 30 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Δημητρόπουλος με 25 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η Never Coupen είχε 14 / 39 δίποντα, 12 / 32 τρίποντα, 9 / 19 βολές, κατέβασε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη. Οι Indians είχαν 24 / 44 δίποντα, 7 / 22 τρίποντα, 13 / 22 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Never Coupen(Μακρίδης): Αργύρης 10(9ρ.), Δαλέτζας , Δημητρόπουλος 25(8ρ.), Δρίζος 3, Καρπουζλής 3(8ρ.), Μακρίδης 20, Μουστάκας 6, Πετρόπουλος 9.

Indians(Κρητικός): Αρβανίτης 2, Κώτσιας 9, Λαζαρίδης 10(11ρ.), Νικολάου 6, Παπανικολάου 8, Πρισιμιτζής, Σωτηρέλης 5, Τριαντάφυλλος, Βελτσίστας 30, Τσαλκιτζής , Χαραλαμπάκης 12.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα πάρα πολύ όμορφο παιχνίδι μεταξύ δύο πολύ ποιοτικών ομάδων.