06/10/2024
NTUA Diesels 7 20 16 10 - 53 -
House of Buckets 12 4 6 18 - 40 -

Βενζινοκίνητη η Ntua!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους House of Buckets να μπαίνουν πιο δυνατά στο παιχνίδι και με όπλο την άμυνα να προηγούνται στο σκορ. Στην συνέχεια όμως οι Ntua Diesels ισορρόπησαν το παιχνίδι με τον Τριανταφύλλου κυρίως και η πρώτη περίοδος τελείωσε στο «φτωχό» 7-12.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, οι τυπικά γηπεδούχοι έκαναν ένα γρήγορο 5-0 και πήραν βραχεία κεφαλή στο σκορ (13-12). Οι άσπροι ήταν σε εξαιρετική κατάσταση στο δεύτερο δεκάλεπτο και έχοντας σφίξει για τα καλά την άμυνα τους, πήγαν στην ανάπαυλα στο +11 (27-16).

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι NTUA Diesels συνέχιζαν να παίζουν σε υψηλό τέμπο, με αποτέλεσμα να έχουν σταθερά προβάδισμα στο σκορ. Οι House of Buckets φαινόταν ανήμποροι να ακολουθήσουν τον ρυθμό του αγώνα με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 43-22.

Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες χαλάρωσαν κάπως στην άμυνα και ο ρυθμός άνοιξε. Οι Ntua Diesels είχαν περισσότερες λύσεις, έτρεξαν καλύτερα το γήπεδο και πήραν μια δίκαιη νίκη με το 53-40 να είναι το τελικό σκορ.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Μπεκρής με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ ενώ πολυτιμότερος παίκτης των ηττημένων ήταν ο Γερογιάννης με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ.

House of Buckets(Γερογιάννης): Βολάνης 11, Γερογιάννης 13, Δήμου 2, Καζάσης, Κεγκέρογλου 5, Παναγιωτόπουλος, Φουντουλάκης 5, Φούσκας 4, Φραγκάκης.

Ntua Diesels(Αντζουλάτος): Αλαφάκης 10, Αντζουλάτος 7, Βερούχης 3, Βρεττός 3, Δαμάσκος 2, Ζορμπάς, Ζώταλης 3, Μπεκρής Π. 19, Μπεκρής Ε. , Σιφάκης 2, Τριανταφύλλου 2

Τι μας άρεσε: Ο up tempo ρυθμός του αγώνα σε όλη την διάρκεια του.