27/11/2023
Griffins 17 11 11 24 - 63 -
Gladiators 16 22 11 17 - 66 -

Έβαλαν ψυχή οι Gladiators!

Ένα παιχνίδι χωρίς φαβορί, ένα παιχνίδι που μέχρι και το τελευταίο λεπτό δεν ξέραμε ποιός θα πάρει τη νίκη, κατέληξε με το ροζ φύλλο αγώνα να το παίρνουν οι Gladiators, με τελικό σκορ 63-66.

Ο Δημήτρης ο Πρίτσος πήρε ό,τι πιθανό σουτ του δόθηκε, δε δίστασε να εκτελέσει και να κρατήσει τους Gladiators στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Σπυρόπουλο και Βιλτανιώτη να απαντούν σχεδόν άμεσα από τα 6.75, δίνοντας πολύ όμορφο τόνο στον αγώνα, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 17-16 για τους Griffins. Τα τρίποντα έδιναν λύσεις για τους φιλοξενούμενους, με τον Βαταλίδη, τον Πρίτσο και τον Ρούσσο να ολοκληρώνουν τις όμορφες πάσες των συμπαικτών τους και να υπογράφουν δίκαια το 28-38.

Η παρέα του Τσακίρη, προσαρμοζόταν στα τρικ του Χρόνη και στις επιλογές των "μπλε", οι οποίοι όντας άστοχοι από την περιφέρεια, αδυνατούσαν να μειώσουν πολύ, με τον Τσακίρη παράλληλα να είναι ο... εαυτός του, να σκοράρει και να υπογραφεί το 39-49 τρίτης περιόδου. Όλο αυτό δεν άλλαξε στο τέλος, παρά την υπερβολικά καλή προσπάθεια των Griffins, οι οποίοι έδωσαν τα πάντα για την ανατροπή, αλλά ψυχωμένα καλάθια του Ρούσσου και των Gladiators, έδωσαν μια σημαντική νίκη στην παρέα του Τσακίρη, με τελικό σκορ 63-66!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Τσακίρης με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα. Από τους Griffins ξεχώρισε ο Θανάσης Πατωνίδης με 10 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ένα κλέψιμο και 6 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 13/30 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 19/32 βολές, 51 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 19 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/37 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 15/21 βολές, 37 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 9 λάθη.

Griffins (Χρόνης): Βιλτανιώτης 6, Καβακάκης 9, Καραγιάννης 9 (12 ριμπ.), Κελεπούρης, Λοΐζος 8, Παπαδόπουλος 2, Πατωνίδης Α. 10, Πατωνίδης Φ. 10, Σπυρόπουλος 9.

Gladiators (Μισιχρόνης): Βαταλίδης 4, Γκαλάς 4, Κόκκινος 3, Μισιχρόνης 6, Πρίτσος 14, Ρούσσος 12, Τσακίρης 23, Ψαράκης.

Τί μας άρεσε: Το πόσο αμφίρροπο ήταν το παιχνίδι.