17/10/2023
Black Mamba 23 24 15 17 - 79 -
Harlems 14 21 17 14 - 66 -

Βγάζουν φωτιές οι Black Mamba!

Μεγάλο παιχνίδι στον Κολωνό για την δεύτερη αγωνιστική, του δευτέρου ομίλου της Master league, ανάμεσα σε Black Mamba και Harlems, με τους γηπεδούχους να παίζουν ωραίο, επιθετικό μπάσκετ και να παίρνουν σπουδαία νίκη με 79-66.

Καλύτεροι οι Black Mamba στο ξεκίνημα του αγώνα, βγάλανε ενέργεια από την αρχή και έχοντας τον Γιάννη Μονέο (9π) σε τρομερή κατάσταση σκοράροντας τρία τρίποντα, κατάφεραν να πάρουν ένα προβάδισμα 9 πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Μπουρλός προσπάθησε στην αρχή για τους φιλοξενούμενους σκοράροντας 4 πόντους με δύο σουτ από μέση απόσταση.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη με το ξεκίνημα, με τους γηπεδούχους να βγάζουν πολύ ενέργεια κυρίως στο επιθετικό κομμάτι, φτάνοντας έτσι τους 47 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου με το σκορ να βρίσκεται στο 47-35. Το χαβά του ο Γιάννης Μονεος έξω από την γραμμή των 6.75, παστέλωσε άλλα δύο τρίποντα και σκοράροντας 12 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αυτός που ξεχώρισε για τους γηπεδούχους. Άξιος συμπαραστάτης ο Δημήτρης Μονέος που κυρίως με διεισδύσεις σκόραρε 7 πόντους. Για τους Harlems έκανε εξαιρετική δεύτερη περίοδο σκοράροντας 12 πόντους, κάνοντας και 1 ασίστ.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, κυρίως με τον Δαμίγο που σκόραρε 6 πόντους αλλά και με τον Σταυρόπουλο που σκόραρε 4. Για τους Black Mamba ο Δημήτρης Μονέος για ακόμη μια περίοδο ήταν εκπληκτικός σκοράροντας 9 πόντους, μη αφήνοντας έτσι τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν στο παιχνίδι.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι Harlems πίεσαν περισσότερο και έκαναν την προσπάθεια τους να επιστρέψουν στο παιχνίδι, με τα κρίσιμα σουτ από μέση απόσταση του Δαμίγου (4π), όμως την κρίσιμη ώρα έλαμψε ο Δέδες (6π) για τους γηπεδούχους, καταφέρνοντας με την επιμονή και την δύναμή του να σκοράρει δύο φορές καλάθι και φάουλ, δίνοντας έτσι την νίκη στην ομάδα του με 79-66.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Δημήτρης Μονέος με 27 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 λάθος. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Σταυρόπουλος με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Οι Black Mamba είχαν 8/10 βολές , 22/44 δίποντα και 9/25 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκαναν 10 κλεψίματα, 8 λάθη και 2 μπλοκς. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/10 βολές, 19/53 δίποντα και 7/18 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκαναν 4 κλεψίματα και 11 λάθη.

Black Mamba (Μπαζάνης): Μονέος Γ. 21 (5), Ρεπάνης 4, Μπολοτάκης 6, Μονέος Δ. 27 (3), Δέδες 10 (9ρ.), Ασπιώτης 5 (1), Μαρίτσας, Μουσούλης 5, Καραλής 1

Harlems (Δαμίγος): Μπουρλός 8, Μωυσίδης 7 (1), Δαμίγος 11 (2), Σιάμος 4, Μότσιος 5 (1), Σπυράτος, Κάντζιος 16 (3), Κουτρουμπής 5 (1), Σταυρόπουλος 10 (13 ρ.)

Τι μας άρεσε: Το ωραίο, επιθετικό παιχνίδι των δύο ομάδων!