02/07/2024
Baboulas BC 14 26 22 28 - 90 -
Golden Rail Warriors 16 22 23 18 - 79 -

Βγήκε νικητής από την μάχη ο Baboulas!

Ο αγώνας ξεκίνησε με έντονη ανταγωνιστικότητα, με τις δύο ομάδες να παλεύουν στήθος με στήθος. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Golden Rail να προηγούνται οριακά με σκορ 14-16. Οι Σιώπης και Καμαριώτης από την πλευρά των Golden Rail ξεχώρισαν, επιδεικνύοντας εξαιρετικές επιθετικές ικανότητες. Ο Baboula, με τους Στεψιανό, Ρατόπουλο και Δημητριάδη να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό, διατηρούσε την επαφή με το σκορ, προσπαθώντας να βρει το ρυθμό του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Baboula ανέβασε την απόδοσή του και κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση, κλείνοντας το ημίχρονο με προβάδισμα 40-38. Ο Στεψιανός έδειξε την αξία του με καίριες προσπάθειες και καλάθια, ενώ ο Ρατόπουλος συνέβαλε σημαντικά στην άμυνα. Οι Golden Rail, με τον Γαβανά να ανεβάζει την απόδοσή του, προσπάθησαν να διατηρήσουν το προβάδισμα, αλλά η αποφασιστικότητα των παικτών του Baboula τους έδωσε την πρωτοβουλία στο σκορ.

Το τρίτο δεκάλεπτο διατήρησε την αγωνία στο κατακόρυφο, καθώς οι δύο ομάδες συνέχισαν να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Ο Baboula διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα, με το σκορ να διαμορφώνεται 62-61. Ο Δημητριάδης έπαιξε καταλυτικό ρόλο, προσφέροντας πολύτιμες πόντους και δυναμική παρουσία στην άμυνα. Από την πλευρά των Golden Rail, ο Καμαριώτης και ο Σιώπης συνέχισαν να είναι οι κύριοι εκφραστές των επιθετικών προσπαθειών της ομάδας τους, διατηρώντας την ελπίδα για νίκη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Baboula κατέβαλε κάθε προσπάθεια για να εδραιώσει τη νίκη του, κλείνοντας τον αγώνα με τελικό σκορ 90-79. Οι Στεψιανός, Ρατόπουλος και Δημητριάδης συνέχισαν να πρωταγωνιστούν, συνδυάζοντας εξαιρετικές επιθετικές και αμυντικές ενέργειες. Οι Golden Rail, αν και προσπάθησαν να αντισταθούν με τον Σιώπη και τον Γαβανά να συνεχίζουν τις καλές επιδόσεις τους, δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση. Ο Baboula πανηγύρισε μια νίκη που του έδωσε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Φώτης Στεψιανός ο οποίος άγγιξε το Triple Double καθώς είχε 31 πόντους , 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Πρωταγωνιστής για τους Golden Rail είναι ο Αργύρης Σιώπης που έκανε Double Double έχοντας 36 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Baboulas BC: Στεφανιδης 1 , Μπερμπέρης 6 , Δημητριάδης 19 (5) , Στεψιανός 31 (6) , Κυρσανίδης 8 (2) , Κυριακίδης 3 (1) , Ρατόπουλος 22 (3)

Golden Rail Warriors: Γαβανάς 12 , Πιτοσκας , Καλαμπούκας , Γκαντιτζικίδης 4 , Καραβίτης 6 , Σιώπης 36 (7) , Καμαριώτης 21 (2)