13/10/2024
Old Firm BC 9 14 15 16 - 54 -
NTUA Diesels 17 7 15 18 - 57 -

Βγήκαν ζωντανοί από το θρίλερ οι Diesels!

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, οι NTUA Diesels φάνηκαν σαφώς ανώτεροι, επέδειξαν επιθετική πολυφωνία και έτρεξαν ένα 10-0 σερί! Η Old Firm ξεπέρασε το αρχικό κενό της διάστημα, εκμεταλλεύτηκε το μακρινό σουτ του Καλαμπάκου και του Ναλμπαντούδη, αλλά παρέμεινε σε θέση συνοδηγού, χάρη στη παρουσία του Μουγνάι, 9-17!

Το ακριβώς αντίθετο σκηνικό παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Old Firm να αυξάνει την ένταση στην άμυνα, να κρατάει τους φιλοξενούμενους στο 0 για πέντε λεπτά και να ισοφαρίζει με τον Καλαμπάκο και τον Κανελλόπουλο, 19-19! Ο Αλαφάκης με ένα τρίποντο προσπάθησε να ξεμπλοκάρει τους Diesels, ο Ζώταλης τον ακολούθησε και καθόρισε το σκορ της πρώτης περιόδου, βάζοντας έτσι μπροστά τους μπλε, 23-24.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, οι Diesels ανέβασαν ταχύτητα και πάλι, χτύπησαν στο ανοιχτό γήπεδο με τον Γ. Μπεκρή και βρήκαν λύσεις στο σετ παιχνίδι με τον Αντζουλάτο και τον Μουγναι. Ο Ναλμπαντούδης και ο Καλαμπάκος ανέλαβαν ευθύνες για τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι κατέβαλλαν μεγάλη προσπάθεια, ωστόσο δεν κατάφεραν να προσπεράσουν στο σκορ, 38-39!

Αίμα και άμμος ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Καλαμπάκο από τη μία και τον Γ. Μπεκρή από την άλλη να οδηγούν. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το τέλος, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που φάνηκαν πιο αποτελεσματικοί στο φινάλε και έδωσαν τέλος στο αήττητο σερί των γηπεδούχων, μετά τις κρισιμότατες βολές του Ζώταλη!

Novibet MVP για τους NTUA Diesels αναδείχτηκε ο Γιώργος Μπεκρής με 15 πόντους, 27 ριμπάουντ, 2 ασιστ και 2 κλεψίματα, ενώ από την Old Firm ξεχώρισε ο Στάθης Καλαμπάκος με 27 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Old Firm (Ντραγκότι): Βασιλείου 2, Ζαφειράκης 2, Ζαχαρογιάννης, Καλαμπάκος 27, Κανελλόπουλος 7, Καρκάνης, Λέκκας 4, Μουγκαράκης 3, Ναλμπαντούδης 5, Ντραγκότι, Παϊκόπουλος 2, Τρωγάδας.

NTUA Diesels (Βερούχης): Αλαφάκης 2, Αντζουλάτος 13, Βερούχης 2, Βρεττός 2, Δαμάσκος 9, Ζορμπάς, Ζώταλης 9, Μιχαλόπουλος, Μουγναι 5, Μπεκρής Ε., Μπεκρής Γ. 15, Χατζόπουλος.

Τι μας άρεσε: Το ενδιαφέρον στο τέλος!