25/02/2024
Cosa Nostra 12 12 23 11 - 58 -
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 15 15 14 12 - 56 -

Βήμα τετράδας για Cosa Nostra!

Το σκορ έμεινε πολύ χαμηλά, με τις δύο παρέες να κάνουν αρκετά λάθη και να παραμένουν άστοχες για τα δικά τους στάνταρ. Οι εμπνεύσεις του Γκίνι ήταν αυτές που έδωσαν λύσεις επιθετικά για τον Αρισταίο, με τον Βαλερά όπως συνηθίζει να σκοράρει στο ανοιχτό γήπεδο. Η άνοδος όμως του Ρες έφερε και αγωνιστική... έκρηξη για την παρέα της Cosa, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 12-15 με τρίποντο buzzer του Γκίνι από τους "λευκούς"! Ο Τσίγκος ήταν αυτό που χρειαζόντουσαν οι φιλοξενούμενοι στο επιθετικό μισό, με τον ταλαντούχο φόργουορντ να σκοράρει με ευκολία! Η Cosa όμως έβγαλε ψυχή, ο Ρες με τον Κάκιο συνεργάστηκαν με... κλειστά μάτια, μείωσαν και το ημίχρονο έκλεισε στο 24-30 για την παρέα του Δεμένεγα!

Η Cosa Nostra μπήκε στο παρκέ και διέπρεψε! Ο Μαυρίδης με τον Γονιδάκη ανέβασαν κατακόρυφα απόδοση, με τον Ρες να ανακατέψει την τράπουλα και να ανοίγει το rotation! Ο Τζίγκος όμως ήταν εκεί! Σκόραρε με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο και έδειξε πόσο πολύ έλειψε όλον αυτόν τον καιρό! Σκορ τρίτης περιόδου 47-44 για και τέταρτο δεκάλεπτο ακατάλληλο για καρδιακούς! Η μπάλα γύρισε, οι λύσεις ήρθαν και η ψυχωμένη παρέα του Γιώργου του Γονιδάκη δεν αναλώθηκε σε βεβιασμένο επιλογές επιθετικά, αλλά έσφιξε την άμυνά της, έδωσε σουτ στους "Νησιώτες" τα οποία δεν μπήκαν και πήραν μια τεράστια βαθμολογικής (και όχι μόνο) αξίας νίκη, με τελικό σκορ 58-56.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος ο Κάκιος με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ένα κόψιμο, ένα λάθος. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ξενοφών Γκίνι με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη.

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Τζαχρίστας, Μπρούστας 2, Χατζησυμεωνίδης, Γονιδάκης 5, Ρες 14, Μαυρίδης 12, Φλυτζάνης 4, Ζυγομαλάς 2, Κάκιος 13, Μούρτζης 6.

Αρισταίος (Δεμένεγας): Γκίνι 13, Δεμένεγας, Βρεττός Κ, Βαλεράς 10, Τζίγκος 18, Δούρος 5, Φιλιππόπουλος 8, Βρεττός Π, Περδικάρης 2, Παούρης.

Τί μας άρεσε: Το πάθος για τη νίκη!