22/03/2022
ReTirees 13 17 14 26 - 70 -
Reload 14 15 15 20 - 64 -

Βήμα για τα playoffs οι ReTirees!

Βράδυ Δευτέρας και για την 22η στάση της Elite League στο κλειστό του Περιστερίου οι Retirees (11-9) υποδέχτηκαν τη Reload(12-7) με τους πρώτους , μετά από ένα εντυπωσιακό φινις , να φτάνουν στη δεύτερη νίκη μέσα στη σεζόν επί των αντιπάλων τους!

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις ομάδες να συμβαδίζουν σε όλη την πρώτη περίοδο. Από τη μια πλευρά οι Σκοπελίτης (7) & Μέξας (4) ήταν οι πλέον δραστήριοι ενόσω απαντούσαν οι Βρέλλης (6) & Πανταζής (4), για το 13-14 στο τέλος της.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο επόμενο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές με τους Σκοπελίτη (9) & Αθηναίο (4) φτάνοντας στο +8, ωστόσο οι αντίπαλοι τους αντέδρασαν με τους Βεργόγιαννη, Λουφόπουλο (από 5) με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (30-29).

Το μπρα ντε φερ διατηρήθηκε και μετά την ανάπαυλα. Αθηναίος , Σκοπελίτης και Γιαμαίος (από 3 έκαστος) για τους Συνταξιούχους ήταν οι οδηγοί, ενώ για την παρέα του Περιβολάρη τον στόχο βρήκαν οι Ορέστης (6<0 & Πανταζής (5) για το ισόπαλο 44-44 στο τριαντάλεπτο.

Τα τελευταία δέκα λεπτά είχαν δύο όψεις.Αρχικά το συγκρότημα του Κουσούλη προσπέρασε εως το +12 χάρη στο κουαρτέτο των  Μέξα (9), Σκοπελίτη (7), Αθηναίου και Στόλη (από 5), με τη Reload να επιχειρεί την ολική ανατροπή τα τελευταία λεπτά. Η πίεση στην άμυνα και οι επιλογές των Ορέστη (8) & Πανταζή (5) την έφεραν σε απόσταση βολής (65-63), αλλά οι Retirees διαχειρίστηκαν καλύτερα τις λεπτομέρειες του παιχνιδιού στα κρίσιμα του σημεία, κατακτώντας δίκαια το ροζ φύλλο με το τελικό 70-64 !

Betsson Mvp του αγώνα αναδείχθηκε ο Kώστας Σκοπελίτης (26π,2ρ,1κλ & 2 λάθη). Προσπάθησε περισσότερο από τους αντιπάλους τους με double double ο Τάκης Πανταζής (12π,14ρ,3ασ,2κλ,1κοψ & 3 λάθη).

ReTirees (Κουσούλης): Μέξας 15, Σαρρής 1, Tσιρίδης 2(9ρ,5ασ), Μαθιουδάκης, Στόλης 5(1), Αθηναίος 12(1κοψ), Σκοπελίτης 26(1), Χαριτόπουλος 4, Γιαμαίος 5(1).

Reload (Περιβολάρης): Λουφόπουλος 11, Τριχιάς 4(6ασ), Λιλής 6(2), Πανταζής 12, Βρέλλης 10, Βεργόγιαννης 7, Ορέστης 14(4), Καραγκούνης.

Τι μας άρεσε : Αναμέτρηση με ποιοτικό μπάσκετ και καλό ρυθμό ! Απίθανη εμφάνιση από τον Σκοπελίτη (season best)