30/05/2023
War Gamers 16 12 18 19 - 65 -
Aguanile 19 12 16 6 - 53 -

Βήμα πρωτιάς για τους War Gamers!

Τεράστια νίκη που τους εξασφαλίζει σε μεγάλο βαθμό την κορυφή του πρώτου ομίλου της Summer Master League πήραν χθες το βράδυ στο κλειστό του ΣΕΦ οι War Gamers, καθώς στο ντέρμπι κορυφής απέναντι στην επίσης αήττητη Aguanile κέρδισαν με 65-53 και έκαναν το 5/5!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι War Gamers, καθώς με 6 πόντους του Λυγγερίδη, 4 του Φιλίππου και 4 του Αναστασόπουλου, προηγούνταν με 12-8 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στην συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με 10 πόντους του Ρούσσου και 5 του Μπέη, προσπέρασαν με 16-19!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με την Aguanile να φτάνει μέχρι και στο +7, 18-25, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 28-31, χάρη σε 4 πόντους του Καλαφάτη και 4 του Αξαμπανόπουλου. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Κοζομπόλης και Αναστασόπουλος με 4 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συφκορτημα του Σκλαβενίτη έσφιξε την άμυνά του και με δύο τρίποντα του Διαμαντή, 5 πόντους του Καραγιάννη και 4 του Φιλίππου, προσπέρασε με 41-35, 5:00 για το φινάλε του δεκαλέπτου. Για ακόμη, όμως, μια φορά η παρέα του Γκέγκιου αντέδρασε και με τους Ρούσσο, Αξαμπανόπουλο και Ρουκουνάκη να σκοράρουν από 4 πόντους, προσπέρασε με 46-47, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες ήταν ανώτεροι και με μεγάλα σουτ των Αναστασόπουλου (4 τρίποντα), Πανταζή και Καραγιάννη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 65-52. Για την "Agua" στα τελευταία λεπτά του ντέρμπι βρήκαν στόχο οι Ρούσσος, Αξαμπανόπουλος και Ρουκουνάκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/16 βολές, 17/37 δίποντα και 7/31 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/4 βολές, 24/54 δίποντα και 1/19 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp των War Gamers ο Καραγιάννης με 13 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 3/5 δίποντα και 1/8 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος της Aguanile ο Ρούσσος με 18 πόντους, έχοντας 9/19 δίποντα, ενώ πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Καραγιάννης 13 (1), Τσελεπίδης, Διαμαντής 9 (2), Αναστασόπουλος 19 (4), Λαζαράκος, Πανταζής 3, Βασιλόπουλος, Λυγγερίδης 7, Φιλίππου 10, Νατσίδης

Aguanile (Γκέγκιος): Μπέης 7 (1), Σιμιτσόπουλος 2, Καλαφάτης 6, Ρουκουνάκης 8, Ρούσσος 18, Σαρρής 2, Παπαναγιώτου, Αξαμπανόπουλος 10

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό μπάσκετ των δύο ομάδων!