01/03/2023
Clowns 15 16 10 7 - 48 -
Orlando Tragics 12 14 17 13 - 56 -

Vintage Σιμιτιάν παρέσυρε τους Clowns!

Όμορφος αγώνας, δυνατές φάσεις και ενέργεια στο παρκέ, με τους Clowns να τα βρίσκουν δύσκολα απέναντι στους πολύ καλούς Orlando Tragics, οι οποίοι κέρδισαν με 48-56 στο ΣΕΦ, για την Development κατηγορία του πρωταθλήματος!

Ο Πατρός ξεκίνησε να σκοράρει και να παίρνει τους Clowns στις πλάτες του, με τον Σαρίκα να "ξυπνάει" λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και να βάζει και αυτός το... λιθαράκι του επιθετικά. Οι Tragics μοίρασαν το παιχνίδι και το σκορ, με τους Σιμιτιάν και Τσαμουρά να είναι ένα... κλικ μπροστά σε απόδοση, με την πρώτη περίοδο να είναι αναγνωριστική και να κλείνει στο 15-12 για Clowns.

Πάτησαν το... γκάζι και με τον Κιούση να εκτελεί δις από τα 6.75, οι Clowns πήραν τα ηνία του αγώνα, δείχνοντας να ελέγχουν την αναμέτρηση με καλή ψυχολογία και άνεση στο σκορ μπροστά. Ο Τσαμουράς ήταν εγγύηση, ο Σιμιτιάν έδειχνε και ήταν σε καλή κατάσταση, προσπάθησε αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει το 31-26 με το οποίο οι Tragics ακολουθούσαν στο σκορ στη λήξη του ημιχρόνου.

Μια... παλιοσειρά λοιπόν, ο Σιμιτιάν, ανέβασε στροφές, ήταν ανίκητος και με ατομικές προσπάθειες έβαλε συνεχόμενους πόντους και έφερε το παιχνίδι στα ίσα (37-37) στα μέσα της τρίτης περιόδου! Σα να μην έφτανε αυτό, με ένα τρίποντο από τα 7 μέτρα έβαλε και την... υπογραφή του στην ανατροπή του σκορ, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 41-43 και τους Clowns να έχουν χάσει ρυθμό και αμυντική προσήλωση.

Το 48-56 που γράφτηκε στον πίνακα του σκορ στο τέλος του αγώνα για τους Orlando Tragics, ήταν αποτέλεσμα διάθεσης στην άμυνα και σωστών επιλογών μπροστά, με την παρέα του τραυματία Αποστόλη Κριαλάκου να παίρνει τη νίκη, που θα τη βοηθήσει στη συνέχεια του πρωταθλήματος!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αβραάμ Σιμιτιάν με 19 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και ένα λάθος. Από Clowns ξεχώρισε ο Γιάννης ο Πατρός με 9 πόντους, 15 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 4 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 15/46 δίποντα, 5/31 τρίποντα, 3/8 βολές, 51 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/47 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 9/20 βολές, 56 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 6 λάθη.

Clowns (Σαρίκας): Σαρίκας 15, Πατρός 9 (15 ριμπ.), Κιούσης 6, Μέλλος, Μπουρνάζος 10, Βασιλάκος 8.

Orlando Tragics (Κριαλάκος): Κωνσταντίνου 7, Τσαμουράς 9, Μοσχολιός 9 (18 ριμπάουντ), Κριαλάκος, Αγγελιδάκης 6, Ντρες 6, Σιμιτιάν 19.

Τί μας άρεσε : Τσαμουράς, Σιμιτιάν σε εμφάνιση από τα παλιά!