27/03/2024
Iguana Pacers 24 17 24 26 - 91 -
Kourkoutes BC 11 15 22 20 - 68 -

Με το βλέμμα στα playoff οι Iguana Pacers!

Βράδυ Τρίτης στο κλειστό της Ζωφριάς οι Iguana Pacers υποδέχθηκαν τους Kourkoutes, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 91-68 και προετοιμάζονται πλέον για τα δύσκολα παιχνίδια των playoffs.

Οι πράσινοι έδειξαν από την αρχή την υπέροχη τους και με όπλο το γρήγορο μπάσκετ κατάφεραν να βρουν εύκολα καλάθια σε πρωτεύον αιφνιδιασμό. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Pacers, χωρίς όμως μεγάλη επιτυχία, με τον Τσάκωνα και προσπαθεί κυρίως στο καλάθι να βρει λύσεις για την ομάδα του.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους Kourkoutes να ισορροπούν κάπως την κατάσταση, κάνοντας πιο επιθετική την άμυνα τους καταφέρνοντας να περιορίσουν τους γηπεδούχους. Επιθετικά Λαδιάς και Βεϊσάκης έδωσαν λύσεις κυρίως με μακρινά σουτ. Για τους Pacers ο Γεωργίου προσπάθησε με κάθε ευκαιρία να χτυπήσει στον αιφνιδιασμό, σκοράροντας 19 πόντους στο ημίχρονο, με το σκορ στο 41-26.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ με όρεξη για ελεύθερο και γρήγορο μπάσκετ. Από την μια πλευρά ο Στρατομήτρος πήρε το όπλο του και άρχισε να πυροβολεί έξω από την γραμμή των 6.75, ενώ για τους φιλοξενούμενους στην ίδια μοίρα ήταν και ο Βεϊσάκης, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα εύστοχος από μακριά.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι ήθελαν να κλείσουν υποδειγματικά την κανονική περίοδο και ανέβασαν και άλλο τους ρυθμούς, με την επιθετική τριάδα Μοσχετάς, Γεωργίου και Στρατομήτρος και βγάζει φωτιές και να στέλνει την διαφορά πάνω από τους 20. Οι Kourkoutes έκαναν και αυτή την προσπάθεια τους στο τέλος με τους 10 πόντους του Νακόπουλου, όμως η δουλειά είχε γίνει για τους πράσινους, οι οποίοι πήραν την νίκη με 91-68.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γεωργίου με 26 πόντους, 24 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Βεϊσάκης με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Iguana Pacers (Φαρούπος): Ανδριώτης, Γεωργίου 26, Γιαννόπουλος 2, Μοσχετάς 19, Παπαζαχαρίου 12, Στρατομήτρος 27, Φαρούπος 5

Kourkoutes (Λαδιάς): Βεϊσάκης 19, Ζήσης 3, Λαδιάς 14, Μαρίνος 8, Νακόπουλος 11, Τσάκωνας 13

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο μπάσκετ των δύο ομάδων!