01/07/2024
Black Mapa 27 21 14 16 - 78 -
Los Amarousio Lakers 4 10 9 17 - 40 -

Νίκησαν με το βλέμμα στα playoff οι Βlack Mapa!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό του Seven για το πρωτάθλημα του Summer Development League, οι Black Mapa έκλεισαν την κανονική διάρκεια με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, καθώς παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, νίκησαν τους Los Amarousio Lakers με σκορ 78-40 και πλέον στρέφουν το ενδιαφέρον τους στα σπουδαία παιχνίδια των playoff!

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι γηπεδούχοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους, καθώς με όπλο την εκπληκτική τους άμυνα αλλά και τον Αναγνωστόπουλο να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση, έκλεισαν την περίοδο με το ευρύ 27-4! Από την άλλη πλευρά, οι Λαζαρίδης και Αστερής είχαν από 2 πόντους!

Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να ανέβασαν την παραγωγικότητα τους αλλά τα προβλήματα στην άμυνα παρέμειναν άλυτα, καθώς με τους Αναγνωστόπουλο και Κεχαγιά να κάνουν ότι θέλουν στις δύο πλευρές τους γηπέδου οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια έχοντας διαφορά τριάντα τεσσάρων πόντων με σκορ 48-14! Στον αντίποδα, ο Πέτρος Ιορδανίδης αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ με 6 πόντους!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έβγαλαν το πόδι από το γκάζι, κάτι το οποίο μεταφράστηκε στο επιμέρους 14-9! Ο Αναγνωστόπουλος πέτυχε 4 πόντους, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Ορέστης Ιορδανίδης! Η προτελευταία στροφή έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 62-23!

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε το μοναδικό στο οποίο οι φιλοξενούμενοι βγήκαν νικητές, αφού τελείωσε με το επιμέρους 16-17!  Ο Ορέστης Ιορδανίδης είχε 6 πόντους, ενώ 4 είχε ο Κούβαρης! Ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη νίκη με σκορ 78-40!

Betsson MVP ο Στέφανος Κεχαγιάς με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Λαζαρίδης είχε 2 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 κοψίματα!

Black Mapa(Γαλανόπουλος): Αναγνωστόπουλος 31, Παπαναστασόπουλος 4, Κεχαγιάς 15, Γιανναράκης 6, Κούβαρης 18, Κάπουας 4.

Los Amarousio Lakers(Π.Ιορδανίδης): Αστέρης 9, Ο.Ιορδανίδης 10, Μαυρογιαννάκης 4, Πασαδάκης 2, Π.Ιορδανίδης 11, Λαζαρίδης 2, Ι.Ιορδανίδης 2.

Τι μας άρεσε : Τα καρφώματα του Αναγνωστόπουλου!