02/12/2023
Το Τρίτο Φύλο 16 20 10 21 - 67 -
Κλειώ 6 12 15 15 - 48 -

Βλέπει 4άδα το Τρίτο Φύλο !

Το βράδυ της Κυριακής στο Athens Sports Hall το Τρίτο Φύλο ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Κλειούς, επικρατώντας με 67-48 και φτάνοντας τις 7 νίκες στον πρώτο όμιλο της Development 2 League.

Με τρίποντο show από τον Παππά (11π.) και πολύτιμες βοήθειες από τους Τσανικίδη (3π.) και Καστρίνιο (2π.), το Τρίτο Φύλο έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά, ενώ την ίδια ώρα οι Πολυχρονόπουλος (4π.) και Σφήκας (2π.) προσπαθούσαν να κρατήσουν όρθια την Κλειώ στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-6.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το σκηνικό δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστές τους Κουτσωνα (8π.), Τσανικίδη (6π.), Γεωργάκη (2π.), Πανάγο (2π.) και Παππά (2π.) συνέχισαν να οδηγούν την κούρσα, διευρύνοντας σημαντικά το υπέρ τους προβάδισμα. Η Κλειώ εμφανίστηκε βελτιωμένη, χάρη στους Τσιώλο (3π.), Σφήκα (3π.), Καστανιώτη (3π.) και Καίτσα (3π.), όμως πήγε στα αποδυτήρια ούσα πίσω με 18 πόντους. Σκορ ημιχρόνου, 36-18.

Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και βρίσκοντας λύσεις από τους Καστανιώτη (7π.), Τσιώλο (4π.), Πασχάλη (2π.) και Πολυχρονόπουλο (2π.) μείωσαν ελαφρώς τη διαφορά. Το Τρίτο Φύλο, παρότι διένυσε το λιγότερο παραγωγικό του διάστημα στο ματς, ξεκίνησε την τελευταία περίοδο διατηρώντας διαφορά σχετικής ασφαλείας. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 46-33.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δεν άφησαν νέα περιθώρια αντίδρασης στην Κλειώ και, με τους Καστρίνιο (6π.), Κουτσωνα (5π.) και Παππά (5π.) να κάνουν τη διαφορά, την ανάγκασαν στην έκτη της φετινή ήττα. Ο Καστανιώτης (11π.) συνεπικουρούμενος από τον Τσιώλο (4π.) έκανε ό,τι μπορούσε στο φινάλε, όμως αυτό δεν απεδείχθη αρκετό.

Στο τέλος του αγώνα, το Τρίτο Φύλο είχε 17/36 δίποντα, 8/29 τρίποντα και 9/11 βολές. Μάζεψε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Κλειώ είχε 18/68 δίποντα, 2/8 τρίποντα και 6/15 βολές. Μάζεψε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 15 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στέφανος Παππάς με 18 πόντους και double-double, έχοντας 3/5 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ ήταν αλάνθαστος.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Καστανιώτης με 21 πόντους και double-double, έχοντας 9/17 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 3 λάθη.

Το Τρίτο Φύλο (Καστρίνιος) : Γεωργάκης 4, Ιακωβίδης, Καστρίνιος 12, Κουτσωνας 16 (1), Πανάγος 4, Παππάς 18 (4), Τσανικίδης 13 (3).

Κλειώ (Τσιώλος) : Καίτσας 3, Καστανιώτης 21, Πασχάλης 2, Πολυχρονόπουλος 6, Σφήκας 5 (1), Τσιώλος 11 (1), Φαρασόγλου.

Τι μας άρεσε : Το κλίμα του αγώνα.