28/04/2023
Iguana Pacers 11 22 11 14 - 58 -
Gladiators 19 10 10 16 - 55 -

Βλέπουν μόνο την κούπα τα Iguana!

Το βράδυ της Παρασκευής στο Athens Sports Hall οι Iguana Pacers διπλασίασαν τις νίκες τους κόντρα στους Gladiators και έκλεισαν θέση στο Final 4 της Evolution League, επικρατώντας με 58-55 στο Game 2 των QuarterFinals. Επόμενος αντίπαλος στα ημιτελικά οι Brooklyn Bets το βράδυ της ερχόμενης Παρασκευής στο Basketaki Arena. Φινάλε της σεζόν για τους Gladiators που πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις και ετοιμάζονται πλέον για την επόμενη χρονιά στη Master League. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Εξαιρετικό ξεκίνημα από την ομάδα του Coach P, που βρήκε στήριγμα στο επιθετικό κρεσέντο του Τσακίρη (10π.), αλλά και στους Πρίτσο (4π.), Ντάγκα (3π.) και Ψαράκη (2π.), μπαίνοντας σε θέση οδηγού και μάλιστα με σκορ πρόκρισης από νωρίς. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν στα πρώτα λεπτά οι Pacers, παρά την προσπάθεια των Μπεκρή (5π.), Παπαζαχαρίου (3π.) και Μοσχέτα (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-19.

Στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, οι μετέπειτα νικητές βρήκαν τον καλό τους εαυτό και με τον Γεωργίου (17π.) να είναι ασταμάτητος σε αυτό το διάστημα, ανέτρεψαν γρήγορα την εις βάρος τους κατάσταση. Στην αντίπερα όχθη, οι Μονομάχοι, βασίστηκαν στους Τσακίρη (5π.), Πρίτσο (2π.) και Αναστασόπουλου (2π.), όμως δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον επιθετικό ρυθμό των αντιπάλων τους, μένοντας πίσω με 4 στου δρόμου τα μισά. Σκορ ημιχρόνου, 33-29.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν ισορροπημένο με το επιμέρους σκορ να γράφει 11-10. Γεωργίου (5π.), Παπαζαχαρίου (3π.) και Μοσχέτας (2π.) τράβηξαν το κουπί της επίθεσης των μετέπειτα νικητών, ενώ οι Gladiators απάντησαν με Μισιχρόνη (4π.), Τσακίρη (2π.), Λαδά (2π.) και Ντάγκα (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 44-39.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Gladiators πάλεψαν για την ανατροπή, με τους Τσακίρη (6π.), Μισιχρόνη (4π.), Νάννο (3π.) και Ψαράκη (2π.) να βάζουν μεγάλα καλάθια. Οι Iguana, ωστόσο, είδαν την Μοσχέτα (12π.) να μπαίνει, έστω και καθυστερημένα, στην εξίσωση των διακριθέντων και έτσι έφτασαν στην νίκη - πρόκριση χωρίς ιδιαίτερο άγχος.

Στο τέλος του αγώνα, οι Iguana Pacers είχαν 9/28 δίποντα, 8/36 τρίποντα και 16/23 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Gladiators είχαν 13/33 δίποντα, 7/32 τρίποντα και 8/12 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Γεωργίου με 23 πόντους και double-double, έχοντας 4/11 δίποντα, 2/9 τρίποντα και 9/12 βολές. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Τσακίρης με 23 πόντους, έχοντας 2/7 δίποντα, 4/10 τρίποντα και 7/10 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Iguana Pacers (Μπεκρής) : Γεωργίου 23 (2), Ζώτος 4, Μοσχέτας 18 (3), Μπεκρής 7 (1), Παλάσκας, Παπαζαχαρίου 6 (2).

Gladiators (Πρίτσος) : Αναστασόπουλος 2, Βαταλίδης 3 (1), Δάσκαλος 2, Λαδάς 2, Μισιχρόνης 5, Νάννος 3 (1), Ντάγκας 5 (1), Πρίτσος 6, Σαρασουάτι, Τσακίρης 23 (4), Ψαράκης 4.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.