04/02/2023
RBD Σπάρτανς 16 9 18 16 - 59 -
Grava Thunders 12 10 13 10 - 45 -

«Βλέπουν» τετράδα οι Σπάρτανς!

Επιστροφή στις νίκες για τους Σπάρτανς, οι οποίοι μετά από δύο σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα πανηγύρισαν και πάλι, αυτή τη φορά κόντρα στους Grava Thunders με σκορ 59-45. Αυτή ήταν η 8η νίκη των Σπάρτανς (8-5), οι οποίοι πλέον έχουν το βλέμμα τους στην πρώτη τετράδα του ομίλου, ενώ από την άλλη οι Grava Thunders γνώρισαν την 10η ήττα τους και υποχώρησαν στο 3-10.

Στα της αναμέτρησης, οι Σπάρτανς μπήκαν πιο ορεξάτοι και βρέθηκαν μπροστά με 9-2. Τσιμπίδης, Κυρίτσης και Ντούρμας έδωσαν λύσεις επιθετικά και οι Grava Thunders μείωσαν σε 9-7. Λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με τον Τσιμπίδη να γράφει το 11-12. Ωστόσο δεν έμειναν για πολύ ώρα μπροστά στο σκορ μιας και ο Χανιώτης με δύο δικά του καλάθια έκανε το 16-12, που ήταν και το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Έπρεπε να περάσουν 3 λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο για να μπορέσει μία από τις δύο ομάδες να βρει πόντους και το έκανε ο Κυρίτσης για τους φιλοξενούμενους, καθώς με τρίποντο διαμόρφωσε το 16-15. Για αρκετό διάστημα οι Thunders έμειναν κολλημένοι στο 15, με τους Γκλιάτη, Κολλέγκα και Νούκε να ανεβάζουν τη διαφορά στο +9 (24-15). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν κάπως και μέχρι το τέλος της δεύτερης περιόδου είχαν φέρει το σκορ στο 25-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Grava Thunders έβαλαν δύσκολα στους αντιπάλους τους, καθώς με τρίποντο του Γκόγκου αλλά και τις εύστοχες προσπάθειες των Καρεκλά και Κυρίτση έφτασαν να προηγούνται 25-28. Ο Νούκε έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του (29-28) και από εκείνο το σημείο και έπειτα το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς. Τελικά οι Σπάρτανς με ένα δικό τους σερί και τον Φραγκούλη να «σηκώνει το βάρος» στην επίθεση, έκλεισαν την τρίτη περίοδο όντας μπροστά με 43-35.

Οι Σπάρτανς πλέον είχαν πάρει αυτοπεποίθηση και έφτασαν την διαφορά σε διψήφιο, με τον Τσατόβ να γράφει το 52-39. Κολέγκας και Χανιώτης εξακολουθούσαν να είναι δραστήριοι επιθετικά, με τον Τσιμπίδη να παλεύει μόνος του στο τέλος για τους Grava Thunders, για τους οποίους τα πράγματα είχαν γίνει πάρα πολύ δύσκολα. Μέχρι το τέλος δεν έγινε κάποια συγκλονιστική μεταβολή στο σκορ και έτσι οι Σπάρτανς πήραν το 8ο ροζ φύλλο αγώνα της σεζόν με 59-45.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτριος Κολέγκας ο οποίος πέτυχε 9 πόντους, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα και κατέβασε 10 ριμπάουντ. Από τους Grava Thunders ξεχώρισε ο Δημήτριος Κυρίτσης με 17 πόντους, 4 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ.

Οι Σπάρτανς είχαν 20/39 δίποντα, 3/22 τρίποντα, 10/18 βολές, 44 ριμπάουντ, αλλά και 14 ασίστ, 13 κλεψίματα, 11 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Grava Thunders από την άλλη μέτρησαν 15/48 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 6/12 βολές, 41 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Παράλληλα είχαν 9 κλεψίματα, 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Σπάρτανς (Πατσός): Ντούφας, Γιώργας 2(1ρ.), Νούκε 10(8ρ.), Τσατόβ 3(2ρ.), Χανιώτης 13(4ρ.), Φραγκούλης 15(2ρ.), Πατσός 2(6ρ.), Τσινακίδης, Γκλιάτης 5(5ρ.), Κολέγκας 9(10ρ.)

Grava Thunders (Ντούρμας): Καρεκλάς 4(3ρ.), Τσιμπίδης 8(8ρ.), Μπαντούνας 4(9ρ.), Γκόγκος 3(1ρ.), Ντούρμας 7(15ρ.), Σχετάκης 2(2ρ.), Κυρίτσης 17(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Το τρίτο δεκάλεπτο με τις συνεχόμενες εναλλαγές στο προβάδισμα.