12/05/2022
Tinder Bologna 17 6 14 14 - 51 -
Bonobo BC 13 18 15 11 - 57 -

Βολεύτηκαν οι Bonobo, ζωντανή η Team Niko!

Μικρό προβάδισμα πρόκρισης στο Betsson Final Four της D2-League απέκτησαν οι Bonobo, καθώς στο πρώτο παιχνίδι της σειράς για τα προημιτελικά κέρδισαν δύσκολα την Team Niko με 51-57 στο Basketaki Arena!

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Bonobo στο παιχνίδι, καθώς με 6 πόντους του Φουραδούλα και τρίποντο του Σταύρου Μπάμπαλη, προηγήθηκαν με 0-9 στα πρώτα 2:30 λεπτά. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι πήραν μπρος και με 5 πόντους του Καραμαλίγκα, 4 του Κουτσιώνη και τρίποντο του Κολυβάκη, προσπέρασαν με 17-13!

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με 5 πόντους του Σταύρου Μπάμπαλη, 4 του Κιτσαντά και 3 του Σπυριδάκη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 23-31. Την Team Niko κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Leo, Yi και Πλατοκούκης.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Bonobo βρέθηκαν μέχρι και στο +16, 26-42, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο  στο +9, 37-46, χάρη σε 5 πόντους του Λεκάντη και 4 του Σταύρου Μπάμπαλη. Ο Πλατοκούκης με 8 πόντους και ο Κουτσιώνης με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων σε εκείνο το κομμάτι του παιχνιδιού. Σκορ τρίτης περιόδου 37-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Μπούρα συνέχισε την αντεπίθεσή της και με 5 πόντους του Yi, 4 του Κουτσιώνη και τρίποντο του Leo, έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 49-49, 5:00 για την λήξη. Στο υπόλοιπο του αγώνα ο Σταύρος Μπάμπαλης και ο Φουραδούλας φώναξαν παρών και οδήγησαν τις “Μαϊμούδες” στη νίκη με 51-57!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/18 βολές, 17/47 δίποντα και 3/22 τρίποντα. Πήραν 58 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 8/19 βολές, 20/47 δίποντα και 3/26 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος της Team Niko ο Yi με 9 πόντους, έχοντας 1/5 βολές και 4/6 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Bonobo ο Σταύρος Μπάμπαλης με 18 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 5/8 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Team Niko (Μπούρας): Yi 9, Leo 7 (1), Θεοχάρης, Καραμαλίγκας 7 (1), Κολυβάκης 3 (1), Κουτσιώνης 12, Παπαπαύλου 2, Πλατοκούκης 11

Bonobo (Φουραδούλας): Αντωνόπουλος 2, Κιτσαντάς 6, Λεκάντης 7 (1), Μπάμπαλης Σταύρος 18 (2), Μπάμπαλης Στάθης, Παυλόπουλος, Σπυριδάκης 6, Τσάκλης 4, Φουραδούλας 12, Χαραλάμπης 2

Τι μας άρεσε: Ο ξέφρενος ρυθμός του αγώνα!