28/09/2024
Buzzer Eaters 17 11 19 20 - 67 -
Phoenix Bums 16 20 10 16 - 62 -

Με "βόμβες" του Ζαννιά οι Eaters!

Την πρώτη τους φετινή νίκη πήραν οι Buzzer Eaters, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική του 12ου ομίλου του Basketaki Cup κέρδισαν τους Phoenix Bums με 67-62 και αύξησαν τις πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση του θεσμού!

Με τον Ζαννιά να βάζει τρία τρίποντα και τον Κώτση να πετυχαίνει 6 πόντους, οι Buzzer Eaters προηγούνταν με 12-4 στο πρώτο πεντάλεπτο της συνάντησης. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με 8 πόντους του Χαλκιόπουλου και 6 του Μοσκόφογλου, μείωσαν στον πόντο, 17-16!

Στη δεύτερη περίοδο οι Phoenix Bums συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με 7 πόντους του Λάσπα, δύο νέα τρίποντα του Χαλκιόπουλου και 4 πόντους του Μοσκόφογλου, έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 25-36. Το σκορ του πρώτου μέρους, 28-36, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Ζαννιάς με buzzer beater τρίποντο, ενώ ο ίδιος νωρίτερα έβαλα άλλα δύο τρίποντα, φτάνοντας τα 6!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ρίζος πήρε μπρος και 11 δικούς του πόντους και 4 του Λιγνού, έβαλαν την ομάδα του Μπάλτα σε θέση οδηγού με 47-46. Λίγα πράγματα επιθετικά για την παρέα του Μοίρα στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Ευκαρπίδη να σκοράρει 4 πόντους και τους Λάσπα - Μοσκόφογλου να συνδράμουν από 3 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 47-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Buzzer Eaters ήταν ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία και με μεγάλα σουτ των Παπαδόπουλου, Ζαννιά και Λιγνού, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 67-62. Για τους Phoenix Bums στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Λάσπας, Γαδ και Μοσκόφογλου.

Novibet MVP των Buzzer Eaters ο Ζαννιάς με 23 πόντους, έχοντας 5/5 βολές, 0/3 δίποντα και 6/10 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος των Phoenix Bums ο Μοσκόφογλου με 17 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή και 8/15 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 4 τάπες.

Buzzer Eaters (Μπάλτας): Δεδεμάδης, Ζαννιάς 23 (6), Λιγνός 8, Ρίζος 18 (2), Αντωνιάδης, Θεμελής, Κώτσης 8, Παπαδόπουλος 10 (1)

Phoenix Bums (Μοίρας): Γαδ 5, Ευκαρπίδης 5, Λάσπας 19 (2), Μοσκόφογλου 17, Μπαλτζόγλου 2, Χαλκιόπουλος 15 (4)

Τι μας άρεσε: Η βροχή τριπόντων στο πρώτο ημίχρονο από Ζαννιά και Χαλκιόπουλο!