26/09/2024
San Antonio Smurfs 12 19 10 14 - 55 -
Ιπ-πότες 19 19 11 18 - 67 -

Οι τρίποντες «βόμβες»… κατεδάφισαν στο τέλος τους Smurfs!

Οι Ιππότες ήταν εκείνοι που χαμογέλασαν το βράδυ της Πέμπτης 26 Σεπτεμβρίου καθώς ξεπέρασαν το εμπόδιο των San Antonio Smurfs επικρατώντας με 55-67. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον τρόπο να κρατήσουν το προβάδισμά τους και με τα μακρινά σουτ στη τέταρτη περίοδο «εκτέλεσαν» τελικά τους αντιπάλους τους. Οι Smurfs είχαν τις ευκαιρίες τους για να προσπεράσουν στη τρίτη περίοδο, αλλά τις πέταξαν όλες στα «σκουπίδια» και τελικά έφυγαν από τον Άγιο Νικόλαο με «άδεια χέρια».

Πιο αναλυτικά, ο Γκουντόπουλος έκανε αισθητή τη παρουσία του από τις πρώτες κιόλας φάσεις, με τους Ιππότες να προηγούνται 4-11. Ο Νινιός ένιωθε «ζεστός» και με δύο δικά του τρίποντα μείωσε σε 10-11. Ζέρβας και Μούρτζος, ωστόσο, είχαν τις λύσεις για να κρατήσουν μπροστά την ομάδα τους και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 12-19.

Οι γηπεδούχοι είδαν τον Σταύρου να σκοράρει επίσης πίσω από τα 6,75 και πλησίασαν ξανά σε απόσταση 4 πόντων (20-24). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα ξεπέταγμα με τον Δρακόπουλο να δίνει τη βοήθειά του, ενώ και οι Τύρος-Σιαπάνης βρήκαν σκορ και κάπως έτσι έγινε το 24-34. Οι Ιππότες πήγαν τελικά στο ημίχρονο κρατώντας στα χέρια τους μία διαφορά 7 πόντων (31-38).

Στρουμπής και Νινιός κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση από τη πλευρά των Smurfs, οι οποίοι λίγο αργότερα πλησίασαν στο πόντο (41-42). Μάλιστα στο σημείο εκείνο του παιχνιδιού είχαν αρκετές ευκαιρίες για να περάσουν μπροστά για πρώτη φορά, αλλά όλες πήγαν στράφι και οι Ιππότες κράτησαν τη θέση του «οδηγού». Ο Γκουντόπουλος ξεκόλλησε την ομάδα του, ο Ντούκα πήρε τη «σκυτάλη», ενώ ο Μούρτζος πήγε το σκορ στο 41-49 και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Οι Ιππότες είχαν φτιάξει και πάλι τη ψυχολογία τους και πλέον ήταν ώρα να «μιλήσουν» τα τρίποντα. Ζέρβας, Σιαπάνης, Δρακόπουλος και Τύρος «πυροβόλησαν» τέσσερις φορές το αντίπαλο καλάθι και κάπως έτσι το σκορ ξέφυγε στο 47-65. Με τον χρόνο που απέμενε οι San Antonio Smurfs δεν μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο και το μόνο που πέτυχαν ήταν να μειώσουν τη διαφορά στους 12, με τον φωτεινό πίνακα να γράφει στο τέλος 55-67.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Σιαπάνης με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα. Από τους San Antonio Smurfs ξεχώρισε ο Σπύρος Νινιός με 14 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

San Antonio Smurfs (Μποχωρίδης): Αλέξης, Γκουρογιάννης 3(1ρ.), Μποχωρίδης 4, Νινιός 14(2ρ.), Νταλάπας 9(3ρ.), Ρούσσος, Σταύρου 12(5ρ.), Στρουμπής 3(1ρ.), Χαρικιόπουλος

Ιππότες (Ζέρβας): Γκουντόπουλος 12(5ρ.), Δρακόπουλος 10(9ρ.), Ζέρβας 11(9ρ.), Μούρτζος 6(6ρ.), Μπαρίνης, Ντούκα 8(6ρ.), Ρήγας, Σιαπάνης 11(9ρ.), Τύρος 9(6ρ.)

Τι μας άρεσε: Η «βροχή» τριπόντων στη τέταρτη περίοδο!