03/06/2023
Ellinoroston Celtics 13 13 12 25 - 63 -
Most Wanted 19 10 9 14 - 52 -

Βουρ για playoff οι Celtics!

Αγκαλιά με την πρόκριση στα playoff της Summer Development League βρίσκονται οι Ellinoroston Celtics, καθώς για την έκτη αγωνιστική του έβδομου ομίλου κέρδισαν τους Most Wanted με 63-52 πάρα τις απουσίες τους και έτσι κρατούν την τύχη στα χέρια τους!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Most Wanted, καθώς με δύο τρίποντα του Λαγωνικάκου, δύο του Νικολάου, ένα του Χειράκη και 4 πόντους του Ελευθεράκη, προηγούνταν με 10-19, 1:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 13-19, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Κοσκίνας με τριποντάκι, ενώ νωρίτερα 6 συνεχόμενους πόντους είχε ο Μαλτέζος.

Στην δεύτερη περίοδο οι Ellinoroston Celtics πάτησαν γκάζι και με 7 πόντους του Κοσκίνα και 4 του Γουρνέλου, μείωσαν στους 3, 26-29. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι Χειράκης και Λαγωνικάκος με 5 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι πράσινοι συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και 5 πόντους του Γουρνέλου, 3 του Μαλτέζου και τρίποντο του Κοσκίνα, προσπέρασαν με 38-33, 4:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου ο Βασιλόπουλος σημείωσε 3 πόντους και μαζί με το καλάθι του Κάλα, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 38-38, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Ellinoroston Celtics έβγαλαν περίσσιο πάθος και με τεράστια σουτ των Φυλακτού, Μαλτέζου, Γουρνέλου και Κοσκίνα, έφτασαν δίκαια στην σπουδαία νίκη με 63-52. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Κάλας, Χειράκης, Λαγωνικάκος και Νικολάου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/11 βολές, 18/50 δίποντα και 7/29 τρίποντα. Πήραν 57 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 14 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/9 βολές, 9/35 δίποντα και 10/33 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Betsson mvp των Ellinoroston Celtics ο Γουρνέλος με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές και 6/11 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Most Wanted ο Κάλας με 6 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 1/3 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Πήρε 19 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 3 τάπες.

Ellinoroston Celtics (Χατζηγιάννης): Γουρνέλος 14, Κοσκίνας 16 (3), Μαλτέζος 14 (1), Τσίλης 3, Φυλακτός 14 (2), Χατζηγιάννης 2

Most Wanted (Λαγωνικάκος): Κάλας 6 (1), Βασιλόπουλος 5, Ελευθεράκης 4, Λαγωνικάκος 14 (4), Μπλιθικιώτης 2, Νικολάου 10 (2}, Χειράκης 11 (3)

Τι μας άρεσε: Το πάθος των Celtics!