28/02/2024
The Roots 13 20 21 10 - 64 -
Winston Wizards 8 4 7 20 - 39 -

Βουρ για playoff οι Roots!

Αγκαλιά με την είσοδο στα playoff είναι από χθες το βράδυ οι Roots, καθώς για την 23η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της D2-League συνέτριψαν τους αποδεκατισμένους Winston Wizards με 64-39 στο Athens Sports Hall!

Με 4 πόντους του Τοσουνίδη και καλάθι του Σταυρόπουλου, οι Winston Wizards προηγούνταν με 2-6 στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα. Στη συνέχεια της περιόδου ο Καραδήμας πήρε μπρος και με 6 δικούς του πόντους και τρίποντο του Γούλα, έβαλαν μπροστά τους γηπεδούχους με 13-8!

Στη δεύτερη περίοδο οι Roots έστησαν το δικό τους πάρτι στον Κολωνό και με 20-4 επιμέρους σκορ, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 21 πόντων, 33-12, χάρη σε 5 νέους πόντους του Καραδήμα, 4 του Κατσουράνη και 4 του Θοδωρή Ανδραβίζου. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς των φιλοξενούμενων στο δεύτερο δεκάλεπτο σημείωσε ο Τοσουνίδης.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Κότσιρα, αφού με 7 πόντους του Λαγωνικάκου, 7 του Λουλουργά και τρίποντο βόμβα του Σοκολάκη, έφτασε στο +35, 54-19. Δεν μπόρεσαν οι "Μάγοι" να βρουν ρυθμό ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά τις εύστοχες προσπάθειες των Σταυρόπουλου, Νταή, Καπετάνου και Τοσουνίδη. Σκορ τρίτης περιόδου 54-19!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Roots να επικρατούν με 64-39 και τον Ζαμπάρα να ξεχωρίζει επιθετικά με 4 πόντους. Για τους Winston Wizards στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Τοσουνίδης και Σταυρόπουλος με 9 και 8 πόντους, αντίστοιχα.

Betsson MVP των Roots ο Καραδήμας με 15 πόντους, έχοντας 1/1 βολή και 7/12 δίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Winston Wizards ο Τοσουνίδης με 17 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 7/12 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες.

Roots (Κότσιρας): Σοκολάκης 3 (1), Αργυράκης 2, Καραδήμας 15, Ανδραβίζος Θ. 4, Ανδραβίζος Π. 2, Γουρνέλος 2, Γούλας 5 (1), Ζαμπάρας 4, Λαγωνικάκος 7 (1), Λουλουργάς 9 (1), Κατσουράνης 8, Φιλιππής 3

Winston Wizards (Νταής): Σταυρόπουλος 13 (1), Τοσουνίδης 17, Καλλίδης, Νταής 4, Καπετάνος 4, Τσίκης 1

Τι μας άρεσε: Η τρομερή ενέργεια που έβγαλαν οι Roots!