16/01/2024
Γιουγκοπιάστηκα 9 11 19 9 - 48 -
Iguana Pacers 17 16 9 10 - 62 -

Εύκολο βράδυ για τους Iguana Pacers!

Η Γιουγκοπιάστηκα υποδέχθηκε στο κλειστό του ΓΣΠ τους Iguana Pacers, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν σχετικά εύκολα με 48-62.

Από την αρχή έδειξαν τις διαθέσεις τους οι φιλοξενούμενοι, με τους Γεωργίου και Στρατομήτρο να ξεκινάνε δανικά το παιχνίδι και δίνουν προβάδισμα 8 πόντων στην ομάδα στους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 9-17.

Ανέβασαν ρυθμούς στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με τον Κορωνάκο να δίνει λύσεις επιθετικά με 9 πόντους στο ημίχρονο. Παρόλα αυτά οι Iguana Pacers δεν πτοήθηκαν και ανέβασαν και άλλο την διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου, με το σκορ στο 20-33.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έκαναν μεγάλη προσπάθεια να επιστρέψουν στο παιχνίδι, με τον Πατάγια να εκτελεί από μακριά και να δίνει ελπίδες, όμως ο Παπαζαχαρίου για τους φιλοξενούμενους με 7 πόντους, κράτησε το προβάδισμα στο +13.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού η Γιουγκοπιάστηκα κατάφερε να μείνει κοντά σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν σε καλή μέρα Γεωργίου και Στρατομήτρο και κατάφεραν να πάρουν την σπουδαία νίκη με 48-62.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γεωργίου με 17 πόντους, 14 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κορωνάκος με 15 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 6/10 βολές, 15/33 δίποντα και 4/25 τρίποντα, μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκαναν 5 κλεψίματα και 10 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/20 βολές, 19/59 δίποντα και 4/21 τρίποντα, μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκαναν 10 κλεψίματα και 11 λάθη.

Γιουγκοπιάστηκα (Πατάγιας): Γεωργιλάς, Κορωνάκος 15, Μπαντράς 7, Παπαγεωργίου 2, Πατάγιας 14, Σακαρέλος 8, Σταμούλης, Τσεπερκάς

Iguana Pacers (Γεωργίου): Ανδριώτης, Γεωργίου 17, Μοσχετάς 6, Παλάσκας 2, Παπαζαχαρίου 10, Στρατομήτρος 23, Φαρούπος 2, Χάνος 2

Τι μας άρεσε: Το καλό κλίμα του παιχνιδιού!