04/10/2024
Basket Maniacs 19 19 24 11 - 73 -
Lazy Pistons 4 6 9 2 - 21 -

Εύκολο βράδυ για τους Basket Maniacs!

Βράδυ Παρασκευής στο κλειστό του ΓΣΠ οι Basket Maniacs υποδέχθηκαν τους Lazy Pistons, με τους γηπεδούχους να επικρατούν άνετα με 73-21.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή τις διαθέσεις τους και μπήκαν στο παρκέ παίζοντας γρήγορο και ωραίο μπάσκετ. Εξαιρετικό ξεκίνημα από τον Τσαλή, ο οποίος βρήκε 11 πόντους και έδωσε μια καλή διαφορά στην ομάδα του στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 19-4. Για τους φιλοξενούμενους Ερρίπης και Τράχηλος βρήκαν από δύο πόντους έκαστος.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους Maniacs να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό και να βρίσκουν λύσεις επιθετικά από τους Δημητριάδη και Αρβανιτίδη, οι οποίοι σημείωσαν από 7 πόντους ο καθένας. Ερρίπης, Τσούκας και Κοκκαράκης βρήκαν λύσεις επιθετικά για του Pistons, με το σκορ τέλος του ημιχρόνου να βρίσκεται στο 38-10.

Στην επανάληψη οι Pistons έβγαλαν ενέργεια επιθετικά και βρήκαν καλάθια μέσα ατομικές ενέργειες του Πίρδα, ενώ έξω από την γραμμή των 6.75 συνδέθηκε ο Τσούκας. Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με τους 11 πόντους του Τσαλή και έστειλαν την διαφορά πάνω από τους τριάντα.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο,. βγάζοντας ωραίες φάσεις και στις δύο πλευρές. Οι Lazy Pistons δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων και γνώρισαν την ήττα με 73-21, με τους Maniacs να περνάνε ένα εύκολο βράδυ.

NovibetMVP αναδείχθηκε ο Τσαλής με 22 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ερρίπης με 6 πόντους, και 6 ριμπάουντ.

Basket Maniacs (Τσαλής): Σαραντόπουλος 2, Τσαλής 22, Δημητριάδης 13, Σασσάς 5, Στενάκης 5, Παπαδόπουλος 9, Στασινόπουλος 4, Αρβανιτίδης 13

Lazy Pistons (Πίρδας): Πίρδας 2, Τράχειλος 2, Τσούκας 5, Χεκιμίδης, Γιαννάκης, Ερρίπης 6, Κοκκαράκης 6

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια των φιλοξενουμένων!