26/09/2024
Σκόρπιοι BC 17 24 16 16 - 73 -
Zeus BC ATH 23 18 12 15 - 68 -

Με ωραίο μπάσκετ την πρώτη τους νίκη οι Σκόρπιοι!

Βράδυ Πέμπτης στο Basketaki Arena οι Σκόρπιοι υποδέχθηκαν τους Zeus για την δεύτερη αγωνιστική της Development League, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 73-68 και να πετυχαίνουν την πρώτη τους νίκη τη φετινή σεζόν.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά και για τις δύο ομάδες, καθώς μπήκαν στο παρκέ με όρεξη για γρήγορο και ωραίο μπάσκετ. Εξαιρετική αρχή για τον Αρμακόλα, ο οποίος βρήκε 12 πόντους με δύο τρίποντα. Για τους γηπεδούχους η απάντηση ήρθε αμέσως από τα τρίποντα του Κωνσταντακόπουλου και Γιαννούση, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-23.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό και να βρίσκουν ωραία καλάθια μέσα από συνεργασίες. Για τους φιλοξενούμενους ο Πετρόπουλος έβγαλε ενέργεια και βρήκε με σκορ μέσα από διεισδύσεις, για να δώσει άμεση απάντηση ο εξαιρετικός Κωνσταντακόπουλος, ο οποίος με 10 πόντους έφερε το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία 41-41 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με τους Σκόρπιους να είναι στο νήμα καλύτεροι και έχοντας σε καλή μέρα τον Γιαννούση πέρασαν μπροστά με 57-53 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Για τους φιλοξενούμενους ο Αρμακόλας με 7 πόντους, κράτησε κοντά την ομάδα του στο σκορ.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι - χέρι μέχρι τέλους. Οι Zeus βρήκαν λύσεις επιθετικά από τους Παπαϊωάννου και Αρμακόλα, όμως ο Κωνσταντακόπουλος για τους γηπεδούχους είπε την τελευταία λέξη και με κρίσιμους πόντους έδωσε την νίκη στην ομάδα του με 73-68.

NovibetMVP αναδείχθηκε ο Κωνσταντακόπουλος με 29 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Αρμακόλας με 25 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Σκορπιοί (Κωνσταντακόπουλος): Αντωνέας 8, Γιαννούσης 20, Δήμου 5, Ευθυμίου 2, Κωνσταντακόπουλος 29, Μέτσο, Ξενόπουλος 2, Πατσιαλής 2, Σαραντάρης 5

Zeus (Πετρόπουλος): Αρμακόλας 25, Βλάχος 3, Γκλάβας 5, Θεοδωρόπουλος, Κοτίνης, Κοτσίκος, Μαζεμένος 4, Μαρκάκης, Μπίκας 3, Παπαδόπουλος 2, Παπαϊωάννου 10, Πετρόπουλος 16

Τι μας άρεσε: Οι πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα!