19/03/2023
RBD Indians B.C 13 29 14 20 - 76 -
Couvaliers 23 17 18 24 - 82 -

Βραχεία κεφαλή για τους Couvaliers!

Μικρό προβάδισμα πρόκρισης στο Final Four του Basketaki Rebound League απέκτησαν χθες το βράδυ οι Couvaliers, καθώς στο πρώτο παιχνίδι της σειράς κέρδισαν τους Indians με 76-82 και το βράδυ της Τετάρτης θα προσπαθήσουν να υπερασπιστούν αυτήν την διαφορά!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Couvaliers στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Πάνου, 5 του Κούκη και 4 του Χαρίτου, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 13-23. Ο Βελτσίστας με 5 πόντους και οι Κώτσιας - Σωτηρέλης με 3 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι Indians πετούσαν φωτιές και με 9 πόντους του Σωτηρέλη, 7 του Βελτσίστας, δύο τρίποντα του Νικολάου και 5 πόντους του Παπανικολάου, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 42-40! Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 9 πόντοι του Κούκη και οι 5 του Χαρίτου.

Στην  έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Couvaliers πήραν εκ νέου τον έλεγχο του αγώνα, βρέθηκαν μέχρι και στο +7, 47-54, και έκλεισαν τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +2, 56-58, χάρη σε 7 πόντους του Κούκη, 5 του Χριστοδούλου και 4 του Πάνου. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο οι "Ινδιάνοι", με τον Παπανικολάου να σκοράρει 7 πόντους και τον Κώτσια να ευστοχεί από την περιφέρεια. Σκορ τρίτης περιόδου 56-58!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Couvaliers ήταν ανώτεροι των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Κούκη, Χαρίτου και Χριστοδούλου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 76-82. Για την ομάδα του Κρητικού στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Παπανικολάου, Βελτσίστας, Νικολάου και Σωτηρέλης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/17 βολές, 19/51 δίποντα και 10/26 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 17/24 βολές, 25/52 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 9 λάθη.

Πολυτιμότερος των Indians ο Παπανικολάου με 18 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 βολές, 5/11 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Couvaliers ο Χριστοδούλου με 13 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Indians (Κρητικός): Αρβανίτης, Βελτσίστας 16 (2), Κώτσιας 6 (2), Λαζαρίδης 4, Νικολάου 15 (4), Παπανικολάου 18 (2), Πρισιμιτζής, Σωτηρέλης 17, Τριαντάφυλλος, Χαραλαμπάκης

Couvaliers (Πανουσόπουλος): Αθανασόπουλος, Καζάνης 2, Κούκης 27, Πάνος 17 (1), Πολίτης 8, Τσιρδήμος, Χάριτος 15 (1), Χριστοδούλου 13 (3)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό θέαμα που μα πρόσφεραν οι δύο ομάδες!