25/04/2023
New York Fix 11 18 8 17 - 54 -
Αμόκ 12 9 15 15 - 51 -

Βραχεία κεφαλή για τους Fix!

Με +3 θα ξεκινήσουν το δεύτερο παιχνίδι της σειράς για τα προημιτελικά της Evolution League οι New York Fix απέναντι στην Αμόκ, την οποία και κέρδισαν με 54-51 χθες στο Athens Sports Hall!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Αμόκ να προηγείται με 11-12, χάρη σε 5 πόντους του Καστρίτη και 5 του Ορφανού. Ο Χατζής με 4 πόντους και οι Ζορμπάς, Σεΐζης και Καρακούσης με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι New York Fix έσφιξαν την άμυνά τους και 7 πόντους του Κουτούζου, 6 του Καρακούση και τρίποντο του Κούρου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 8 πόντων, 29-21. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο, με τον Ορφανό να σκοράρει 4 πόντους και τον Βιγικάκη να ευστοχεί από την περιφέρεια.

Αντάλλαξαν ρόλους στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες, με το συγκρότημα του Δουρακάκη να μειώνει στον πόντο, 37-36, έπειτα από δύο τρίποντα του Διονυσόπουλου και τρίποντο του Γράψα. Την παρέα του Σεΐζη διατήρησαν σε θέση οδηγού στο τρίτο δεκάλεπτο οι Χατζής, Κούρος και Ζορμπάς. Σκορ τρίτης περιόδου 37-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι New York Fix άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Καρακούση, Κουτούζο και Καλπακίδη, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 54-51! Για την Αμόκ στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Ορφανός, Κατσίγαρης και Διονυσόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/15 βολές 13/43 δίποντα και 6/26 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/12 βολές, 12/35 δίποντα και 7/33 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp των New York Fix ο Καρακούσης με 18 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 5/9 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος της Αμόκ ο Ορφανός με Ορφανός με 20 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 7/13 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη.

New York Fix (Παύλου): Καλπακίδης 3 (1), Καρακούσης 18 (2), Χαμπεσής, Ζορμπάς 2, Κούρος 5 (1), Κουτούζος 13 (1), Χατζής 10 (1), Σεΐζης 2, Παναγόπουλος, Ψαριανός 1

Αμόκ (Δουρακάκης): Ορφανός 20 (1), Βιγικάκης 5 (1), Γράψας 3 (1), Δερδενές 2, Γρηγορίου 2, Διονυσόπουλος 9 (3), Καστρίτης 5, Κατσίγαρης 5 (1), Τσατσάνης, Πρωτόπαπας

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαζαν οι δύο ομάδες σε κάθε φάση!