28/06/2024
Deportivo Faliro 23 18 23 17 - 81 -
Miami Heets 26 13 22 26 - 87 -

Βραχεία κεφαλή για τους Heets!

Μικρό προβάδισμα πρόκρισης στους "16" της Summer Master League απέκτησαν οι Miami Heets, καθώς στο πρώτο παιχνίδι της σειράς κέρδισαν την εξάδα της Deportivo Faliro με 81-87 στο Basketaki Arena!

Εξαιρετική εκκίνηση έκαναν στο παιχνίδι οι Miami Heets, καθώς με τους Δευτεραίο και Παπαδόπουλο να πετούν φωτιές με 8 πόντους έκαστος, προηγήθηκαν με 13-22, 3:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι και με τον Merkevicius να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 9 πόντους και τους Γρηγοράκο - Μαρινάκη να εκτελούν από δύο φορές εύστοχα από την περιφέρεια, μείωσαν στους 3, 23-26!

Στη δεύτερη περίοδο η Deportivo Faliro έσφιξε την άμυνά της και με 6 νέους πόντους του Γρηγοράκου και 5 του Ιωάννου, πήγε στα αποδυτήρια ούσα σε θέση οδηγού με 41-39! Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι 8 πόντοι που πέτυχε ο Αναστασίου, ενώ το δεύτερο τριποντάκι του σημείωσε ο Βαντής.

Στο ίδιο έργο θεατές και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 πόντους του Ιωάννου, 7 του Γρηγοράκου και δύο τρίποντα του Μαρινάκη, οι "Ισπανοί" διατήρησαν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 64-61. Από κοντά ακολουθούσε τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Σάμιου, με τον Βαντή να βάζει άλλα τρία τρίποντα, 7 πόντους πρόσθεσε ο Δευτεραίος και 4 ο Αναστασίου. Σκορ τρίτης περιόδου 64-61!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Δρίτσας ως συνήθως πήρε μπρος και με 11 δικούς του πόντους και 7 του Δευτεραίου, οδήγησαν τους Miami Heets στη δύσκολη νίκη με 81-87. Για την Deportivo Faliro στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο Merkevicius, Γρηγοράκος, Παγώνης και Ιωάννου.

Πολυτιμότερος της Deportivo Faliro ο Merkevicius με 15 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές και 6/10 δίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Betsson MVP των Miami Heets ο Αναστασίου με 19 πόντους, έχοντας 1/6 βολές, 9/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Deportivo Faliro (Μαρινάκης): Ιωάννου 19 (4), Παγώνης 9 (1), Γρηγοράκος 24 (3), Κοντογιάννης 2, Μαρινάκης 12 (4), Merkevicius 15

Miami Heets (Σάμιος): Παπαδόπουλος 8 (1), Μαρινάκης 2, Ταγματάρχης 2, Δρίτσας 13 (2), Δευτεραίος 22 (4), Βαντής 17 (5), Κούρκουλος 4, Αναστασίου 19

Τι μας άρεσε: Οι συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και το follow κάρφωμα του Αναστασίου!