29/02/2020
Reptors 11 14 13 18 - 56 -
Gran Camaria 17 9 12 15 - 53 -

Βρήκαν πάλι τον τρόπο οι Rapetors!

Τα Gran Camaria, για ακόμα ένα ματς, ξεκίνησαν καλύτερα από τον αντίπαλό τους, όμως στην πορεία είδαν το παιχνίδι να γίνεται ντέρμπι. Το γεγονός αυτό, έδωσε ένα πλεονέκτημα στους Rapetors, γιατί αυτοί είναι που φέτος έχουν καλύτερα αποτελέσματα στα ματς που κρίνοντας στις λεπτομέρειες κι έτσι διατηρήθηκαν στην κορυφή του πρώτου ομίλου της Development 2, στην ισοβαθμία με τον Αρισταίο (12-2), αφήνοντας τα Καμάρια στο 5-9.

Όπως συνηθίζουν λοιπόν σε πολλά παιχνίδια τους στο πρωτάθλημα, οι «μπλε» μπήκαν με μεγάλη ταχύτητα στο παρκέ και οι Μαργέτης, Μιχαλιτσιάνος με καλάθια εναλλάξ τους έδωσαν το προβάδισμα στο δεκάλεπτο (11-17), ενώ οι Ρέιπτορς προσπαθούσαν να βρουν ποιος τρόπος τούς βολεύει περισσότερο να επιτεθούν, με τους Σακελλαρίου, Πατσουράκη, Βαγγέλη και Παύλο Κορρέ να είναι αυτοί που σκόραραν.

Η καλύτερη άμυνα των «κόκκινων» στη δεύτερη περίοδο και η είσοδος του Μήλιου που πέτυχε τρίποντο και έδωσε δύναμη στις ρακέτες, άλλαξε τα δεδομένα μέχρι το ημίχρονο και οι Σακελλαρίου, Καίσαρης έφεραν το ματς στον πόντο (25-26), σε ένα διάστημα που τα Camaria είδαν τον Μαργέτη να κλείνεται και τους Γεντή, Μιχαλιτσιάνο να βάζουν από ένα δίποντο για βοήθεια.

Από το τρίτο δεκάλεπτο έγινε… τελείως ντέρμπι το ματς, με το σκορ να μην ξεφεύγει από τους 4 πόντους για κάποια ομάδα και τους Rapetors να κλείνουν το 30ο λεπτό στο ισόπαλο 38-38, με τα αδέρφια Κορρέ να πρωταγωνιστούν επιθετικά, ενώ από τους «μπλε» έδωσαν λύσεις οι Μαργέτης, Γεντής, Σακελλαρίου και Βακαλόπουλος.

Με το ίδιο τέμπο κύλησε και το τέταρτο δεκάλεπτο, δίνοντας απαντήσεις η μία πλευρά στην άλλη, μέχρι που έφτασαν στο κρίσιμο τελευταίο δίλεπτο και εκεί μίλησαν τα «μεγάλα» σουτ, με τους Αθανασίου, Τσακανίκα από τη μία να σπρώχνουν τα Καμάρια στη νίκη, αλλά να έρχονται τρίποντα από Σακελλαρίου και Μήλιο για τους Ρέιπτορς, που τελικά ήταν λίγο αποτελεσματικοί και κράτησαν την ισοβαθμία της πρώτης θέσης, περιμένοντας το ντέρμπι κορυφής με τους Τζιώτες.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Αντώνης Σακελλαρίου με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ από τα Gran Camaria ξεχώρισε ο Γιάννης Μαργέτης με 25 πόντους, 19 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Συνολικά οι «κόκκινοι» είχαν 20/52 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 4/10 βολές, 40 ριμπάουντ (8-32), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 8 λάθη και 3 μπλοκ, με τους «μπλε» να τελειώνουν το ματς με 24/63 δίποντα, 1/17 τρίποντα, 2/4 βολές, 51 ριμπάουντ (15-36), 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη και 4 μπλοκ.

Rapetors (Καίσαρης): Σακελλαρίου 16, Π. Κορρές 16, Μήλιος 11, Β. Κορρές 5, Πατσουράκης 3, Καίσαρης 3, Κ. Παπαγεωργίου 2, Κοτζακουλάκης

Gran Camaria (Αθανασίου): Μαργέτης 25, Μιχαλιτσιάνος 8, Αθανασίου 6, Γεντής 6, Βακαλόπουλος 4, Σακελλαρίου 2, Τσακανίκας 2, Κουντούρης, Σταθάκος

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το φινάλε του παιχνιδιού, που κράτησε στην… τσίτα και τις δύο ομάδες και το ματς κρίθηκε με μεγάλα σουτ.