20/11/2022
Ραμολιμέντα 15 19 18 17 - 69 -
Couvaliers 16 22 15 14 - 67 -

Βρήκαν τον τρόπο τα Ραμολιμέντα!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, τα Ραμολιμέντα επέστρεψαν στον δρόμο των επιτυχιών στον πρώτο όμιλο του Basketaki Rebound League, καθώς στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής κέρδισαν τους Couvaliers με 69-67 στον Σπάρτακο και τους ανάγκασαν στην πρώτη τους ήττα, έπειτα από buzzer beater του Μάρκου!

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 15-16 υπέρ των Couvaliers, με τον Κούκη να σκοράρει 11 πόντους, τον Χριστοδούλου να βάζει ένα τρίποντο και τον Καζάνη ένα δίποντο. Ο Ποσταλής με 7 πόντους και ο Παρλαβάντζας με 6 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 2 πρόσθεσε ο Γουριώτης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 13 νέους πόντους του Κούκη, δύο τρίποντα του Χριστόδουλου και ένα του Βλαχούλη, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν δύο φορές στο +8, 19-27 & 25-33, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 34-38. Τα Ραμολιμέντα κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Παρλαβάντζας και Τσαφαντάκης με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσε κάποια ομάδα να ξεφύγει στο σκορ, με την παρέα του Αθανασοπούλου να διατηρεί με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια της με 52-53, χάρη σε 10 ακόμη πόντους του Κούκη και τρίποντο του Χριστοδούλου. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο οι γκρι, με τον Παρλαβάντζα να πετυχαίνει 7 συνεχόμενους πόντους και τον Δεδεμάδη να ευστοχεί έξω από την γραμμή των 6,75μ! Σκορ τρίτης περιόδου 52-53!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα Ραμολιμέντα έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με μεγάλα σουτ των Δεδεμάδη και Ποσταλή, αλλά και buzzer beater του Μάρκου, έφτασαν στην τεράστια νίκη με 69-67. Ξέμειναν από δυνάμεις στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι μπλε και έτσι δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Κούκη και Αθανασόπουλου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς 9/16 βολές, 18/40 δίποντα και 8/25 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/20 βολές, 16/39 δίποντα και 6/24 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 7 λάθη.

Betsson mvp για τα Ραμολιμέντα ο Παρλαβάντζας με 15 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 4/6 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Couvaliers ο Κούκης με 42 πόντους (double-double), έχοντας 17/20 βολές, 11/21 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Ραμολιμέντα (Παρλαβάντζας): Τσαφαντάκης 4, Παρλαβάντζας 15 (1), Χασιώτης, Μάρκου 4, Μπονώρης 4, Δεδεμάδης 12 (4), Ράλλης 5, Ποσταλής 17 (3), Γουριώτης 8

Couvaliers (Αθανασόπουλος): Κούκης 42 (1), Σιδηρόκαλτσης 2, Αθανασόπουλος 4, Βλαχούλης 3 (1), Τσιρδήμος 2, Καζάνης 2, Χριστοδούλου 12 (4)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!