26/03/2023
ESDDA Graduates 10 15 13 5 - 43 -
Singular Logic 15 13 13 10 - 51 -

Βρίσκει ρυθμό η Space Hellas 2!

Δεύτερη συνεχόμενη και 14η συνολικά νίκη για την Space Hellas 2 στον δεύτερο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της 25ης αγωνιστικής κέρδισε τους ESDDA Graduates με 43-51 στο Basketaki Arena και πήρε την άτυπη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την Space Hellas 2, καθώς με 5 πόντους του Καραφώτη, 4 του Παλιοκώστα και 4 του Αράπογλου, προηγούταν με 7-15, 1:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 10-15, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Ναρλής από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα 5 πόντους σημείωσε ο Σαπουτζής και ένα 2 ο Καββαδίας.

Στην δεύτερη περίοδο οι ESDDA Graduates ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 5 πόντους του Σαπουτζή και τρίποντα των Καββαδία - Λουκαΐδη, προσπέρασαν με 23-18 στα μισά του δεκαλέπτου. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους το συγκρότημα του Ντουμάνη αντέδρασε και με 6 πόντους του Καραφώτη, 4 του Παλιοκώστα και τρίποντο του Δευτεραίου, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 25-28!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με τρία τρίποντα του Καραφώτη και 4 πόντους του Παλιοκώστα, οι μπλε διατήρησαν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 38-41. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο οι οράνιε, με τους Γκάμαρη και Ναρλή να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 38-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Space Hellas 2 είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Αράπογλου, Δευτεραίο και Καραφώτη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 43-51. Για τους ESDDA Graduates στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Σαπουτζής και Ναρλής.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/12 βολές, 7/30 δίποντα και 7/34 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 11/23 βολές, 11/51 δίποντα και 6/14 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Πολυτιμότερος των ESDDA Graduates ο Σαπουτζής με 14 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 2/9 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και έκανε 3 λάθη. Betsson mvp της Space Hellas 2 ο Καραφώτης με 22 πόντους (double-double), έχοντας 8/17 βολές, 1/8 δίποντα και 4/8 τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 4 λάθη.

ESDDA Graduates (Γκάμαρης): Καββαδίας 8 (1), Γκάμαρης 4, Κορτιμανίτσης 2, Λουκαΐδης 5 (1), Ναρλής 9 (3), Πατουλιάς 1, Σαπουτζής 14 (2), Χριστοφόρου

Space Hellas 2 (Ντουμάνης): Αράπογλου 8, Αργυρόπουλος, Δευτεραίος 6 (2), Ιγκνιάτοβιτς 2, Καραφώτης 22 (4), Παλιοκώστας 12, Σκαρδούτσος 1

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Καραφώτη!