21/01/2020
Sparta BC 10 9 23 17 - 59 -
Hood BC 14 18 19 13 - 64 -

Βρίσκει ρυθμό η Hood!

Αν και είδε την Sparta από το -16 να μειώνει στον πόντο, 2:30 για το φινάλε, η Hood πήρε τεράστια νίκη με 59-64 και μετά την ολοκλήρωση της δέκατης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Master League, βρίσκεται για πρώτη φορά εντός τετράδας!

Αν και βρέθηκε να χάνει με 6-2, η Hood έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 10-14, με τους Σολδάτο και Πρωτόγερο να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους έκαστος. Τους κιτρινόμαυρους κράτησε κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά ο Χαριτόπουλος, πετυχαίνοντας τους 7 από τους 10 πόντους της ομάδας του.

Ασταμάτητος έδειχνε και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πρωτόγερος, αφού με νέους 9 δικούς του πόντους, 6 του Μαθιουδάκη και τρίποντο του Διακονικολάου, έστειλαν τους φιλοξενούμενους στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 19-32. Λίγα πράγματα επιθετικά και στο δεύτερο δεκάλεπτο για την Sparta, με τους Παπαδόπουλο και Μακρογιάννη να έχουν από 3 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Πατσάκα έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 22-38, διατηρώντας τελικά ικανοποιητικό προβάδισμα 9 πόντων, 42-51, μετά από προσωπικό show του Milicevic με 13 πόντους. Την Sparta ξανάβαλαν στο παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο οι 9 ακόμη πόντοι του Χαριτόπουλου, οι 6 του Παλαμιδά και τα τρίποντα των Παπαδόπουλου – Κουζοβουνά. Σκορ τρίτης περιόδου 42-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο οι Χουντιανοί άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με τους Πρωτόγερο (5π), Μαθιουδάκη (4π), Milicevic (2π) και Σολδάτο (2π) να φωνάζουν “παρών”, έφτασαν στην μεγάλη νίκη με 59-64. Πάλεψε μέχρι το φινάλε ο Χαριτόπουλος για την ομάδα του Κοτρώνη, ωστόσο οι 10 πόντοι που έβαλε στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν έφταναν για την ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/18 βολές, 16/29 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 10/21 βολές, 24/51 δίποντα και 2/25 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος της Sparta ο Χαριτόπουλος με 28 πόντους, έχοντας 5/6 βολές, 7/12 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 5 λάθη. Κορυφαίος της Hood ο Πρωτόγερος με 22 πόντους, έχοντας 3/7 βολές, 8/11 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 1 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 2 λάθη και 2 τάπες, ενώ ο Milicevic σταμάτησε στους 15 πόντους!

Sparta (Κοτρώνης): Διαμαντόπουλος 1, Παλαμιδάς 8, Χαριτόπουλος 28 (3), Παπαδόπουλος 6 (2), Φασουλής 4, Κουζοβουνάς 3 (1), Γκοτζής 2, Μακρογιάννης 7

Hood (Πατσάκας): Σολδάτος 10, Πρωτόγερος 22 (1), Σαρρής, Κλιμαντήρης, Λαύκας 2, Στεφόπουλος 2, Milicevic 15, Μαθιουδάκης 10, Διακονικολάου 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο της Hood, αλλά και η επιστροφή της Sparta στο φινάλε!