03/10/2022
Limoges 15 17 13 15 - 60 -
Antilalos BC 10 17 12 7 - 46 -

Βρίσκει χημεία η Limoges!

Επιστροφή στις νίκες για την Limoges στην Elite League by Betsson, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισε τον μαχητικό Αντίλαλο με 60-46 στον Κολωνό, παρουσιάζοντας μια σταθερότητα σε σχέση με τα δύο πρώτα παιχνίδια!

Καλύτερη παρουσιάστηκε η Limoges στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 6 πόντους του Δαβιλά, δύο τρίποντα του Γκουρβέλου και ένα του Σταμάτη, προηγήθηκε με 15-6, 1:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στους 5, 15-10, με τον Δαγδιλέλλη να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 6 πόντους!

Στην δεύτερη περίοδο ο Αντίλαλος συνέχισε την αντεπίθεσή του και με 6 πόντους του Τσεβρενίδη, 5 του Κώστα Ζαμπέτα και 4 του Μαργώνη, πήρε κεφάλι στο σκορ με 17-19. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με τον καλύτερο τρόπο και με 7 πόντους του Μουζάκη, 5 του Μυλωνά και τριποντάκι του Τσατσάνη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 32-27!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Ευριπιώτη είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και με 6 νέους πόντους του Γκουρβέλου, έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 39-29. Στο φινάλε του δεκαλέπτου το συγκρότημα του Γιώργου Ζαμπέτα βρήκε τρόπο να μειώσει, αφού με 5 πόντους του Μαργώνη, 3 του Κώστα Ζαμπέτα και 3 του Τσεβρενίδη, πλησίασε στους 6, 45-39, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Λιμουζό" δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Μυλωνά, Σταμάτη, Βασιλόπουλο, Περγαντή και Μουζάκη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 60-46. Κόλλησε στην επίθεση στο φινάλε του αγώνα ο Αντίλαλος και έτσι δεν του έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Μαργώνη, Κώστα Ζαμπέτα και Δαγδιλέλλη για το δεύτερο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/20 βολές, 14/27 δίποντα και 8/29 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 12 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/22 βολές, 14/37 δίποντα και 2/19 τρίποντα. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Betsson mvp της Limoges Σταμάτης με 11 πόντους, έχοντας 2/3 βολές και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος του Αντίλαλου ο Κώστας Ζαμπέτας με 12 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 3/3 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Limoges (Ευριπιώτης): Δαβιλάς 8, Σταμάτης 11 (3), Περγαντής 4, Γκουρβέλος 12 (2), Τσατσάνης 3 (1), Βασιλόπουλος 5, Μυλωνάς 8 (2), Μουζάκης 9

Αντίλαλος (Ζαμπέτας Γ.): Ζαμπέτας Κ. 12 (1), Μαργώνης 14 (1), Γκολές, Τσεβρενίδης 9, Μάινας 1, Αλεξίου, Ρούσκας, Δαγδιλέλλης 8, Σταυρόπουλος 2

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα στα τελευταία λεπτά από την Limoges!