09/03/2023
Patras LakiStars 16 19 16 17 - 68 -
BEGOU.. LUCKY 9 13 8 19 - 49 -

Βρίσκουν ρυθμό οι Lakistars

Μετά την μεγάλη νίκη επί των Think Digital την προηγούμενη αγωνιστική, οι Lakistars συνέχισαν τα νικηφόρα αποτελέσματα, επικρατώντας αυτή τη φορά των Begoulucky (68-49) και δείχνουν να βρίσκονται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση, έτοιμοι να αγγίξουν τα υψηλότερα στρώματα της Development League του Basketaki Patras.

Mε αιχμή του δόρατος τον Χριστοδουλόπουλο μέσα στη ρακέτα, μια μεταγραφή που αποδεικνύεται...λίρα εκατό για τους Lakistars, οι «μπλε» έχτισαν γρήγορα μια καλή διαφορά από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, στέλνοντας μήνυμα για το ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης και έκλεισαν την Α' περίοδο στο +7 (16-9).

Παρόμοια εικόνα είχε το παιχνίδι και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Lakistars είχαν πολυφωνία στην επίθεση και έβαλαν κάποια σημαντικά σουτ όταν χρειάστηκε, την ώρα που οι Begoulucky... μάτωναν και στις δύο όχθες του παρκέ και συναντούσαν τρομερές δυσκολίες, με το ημίχρονο να τελειώνει με σκορ 35-22 για τους Lakistars.

Η εντυπωσιακή παράσταση της ομάδας του Γιώργου Αγγελόπουλου συνεχίστηκε στην Γ' περίοδο, εκεί που το ματς έμοιαζε πολύ με την Α' περίοδο, με επιμέρους σκορ 16-8 για τους «μπλε». Το δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 51-30, μετατρέποντας έτσι σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα.

Στο τελευταία δεκάλεπτο απουσίασαν οι τακτικές και οι σκοπιμότητες, με τις δύο ομάδες να παίζουν όμορφο και αλέγρο μπάσκετ. Οι Begoulucky παρουσίασαν μια καλύτερη εικόνα, κέρδισαν την Δ' περίοδο (17-19), ήταν αδύνατο όμως να αποφύγουν και την δεύτερη ήττα τους στο πρωτάθλημα (68-49).

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε Νίκος Χριστοδουλόπουλος με 19 και 9 ριμπάουντ. Από την άλλη, κορυφαίος των ηττημένων ήταν ο Γιώργος Αθανασόπουλος, με 10 πόντους και 4 ασίστ.

Lakistars: Αξιώτης 3, Κάτσενος 6, Κομνηνός 5, Κόκκινος 9, Μηλιτσόπουλος 5, Μητρόπουλος 5, Παπαφλωράτος 5, Φουντόπουλος 4, Χριστοδουλόπουλος 19, Χρονόπουλος 7

Begoulucky: Αθανασόπουλος 10, Αυγερινός 2, Γκοτσόπουλος 11, Μπαλάσης 6, Πούλος 7, Σκαρτσιάρης 2, Σταθόπουλος, Τακουμάκης 7