05/01/2023
Μίνωες 9 6 14 14 - 43 -
New York Fix 17 14 7 18 - 56 -

Βρίσκουν ρυθμό οι New York Fix!

Τρίτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα για τους New York Fix στον τρίτο όμιλο της Evolution League, καθώς για την ένατη κέρδισαν τους Μίνωες στο Athens Sports Hall με 43-56 και βγήκαν από την ζώνη του υποβιβασμού!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους New York Fix, καθώς με τον Καλπακίδη να μπαίνει ορεξάτος και να εκτελεί τρεις φορές από την περιφέρεια, προηγήθηκαν με 9-17. Ο Παγώνας με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Γκατζιάς και Αλεξόπουλος.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 6 πόντους του Αθανασόπουλου και 3 του Κούρου, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 15-31. Δεν μπόρεσαν οι Μίνωες να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά το τρίποντο του Άρη Αλεξόπουλου και το καλάθι του Παπαστάμου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Μπυρόβιοι" με δίποντα των Κούρου και Καλπακίδη, έφτασαν την διαφορά στους 18, 18-36. Στη συνέχεια της περιόδου το συγκρότημα του Παπαστάμου ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και με 4 πόντους του Γκατζιά, 4 του Δημόπουλου, 3 του Παγώνα και τρίποντο του Νικόλα Αλεξόπουλου, πλησίασε στους 9, 29-38, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι New York Fix διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην Χαμπεσή, Πλατανίτη, Αθανασόπουλο, Σεΐζη, Καλπακίδη, Κούρο και Ψαριανό, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 43-56!. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά πάλεψαν για την ανατροπή οι Κυριακόπουλος, Παγώνας, Δημόπουλος, Βλάχος και Άρης Αλεξόπουλος, χωρίς όμως να είναι αρκετό για την ομάδα τους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/7 βολές,  13/39 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 5/9 βολές, 18/52 δίποντα και 5/15 τρίποντα.

Πολυτιμότερος των Μινώων ο Νικόλας Αλεξόπουλος με 9 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των New York Fix ο Αθανασόπουλος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 6/10 δίποντα και 0/2 τρίποντα, ενώ πήρε 12 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος.

Μίνωες (Παπαστάμος): Μπαχάς 1, Αλεξόπουλος Ν. 9 (1), Αλεξόπουλος Α. 5 (1), Βλάχος 3 (1), Γκατζιάς 4, Δημόπουλος 4, Κυριακόπουλος 7, Παπαστάμος, Παγώνας 10 (1)

New York Fix (Σεΐζης): Αθανασόπουλος 12, Καλπακίδης 16 (4), Κούρος 9, Πλατανίτης 6, Σεΐζης 4, Κολέτσος, Ψαριανός 6, Χαμπεσής 3 (1)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι New York Fix!