25/05/2024
Green Rose BC - - - - - 20 -
Chicago Bullshit - - - - - - -1

Βρίσκουν τα πατήματά τους οι Chicago Bullshit!

Στα πρώτα λεπτά καμία από τις δύο ομάδες δεν ξέφυγε στο σκορ, με τους Κουλαρμάνη και Πάσχο να πατούν καλά και τους γηπεδούχους να προηγούνται 5-4. Ο Σπυρόπουλος από τις πρώτες φάσεις έδειξε πως για ακόμα ένα ματς είχε σκοπό να ξεχωρίσει και το σκορ βρέθηκε στο ισόπαλο 9-9. Ο ίδιος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και σε συνεργασία με τον Braholi έφτιαξαν το 13-17 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με φόρα στη δεύτερη περίοδο και με ένα σερί 0-16 ξέφυγαν στο 13-33. Ο Μακρής μπήκε επίσης στην εξίσωση, ενώ ο Σπυρόπουλος εξακολουθούσε να βάζει δύσκολα στην άμυνα του Green Rose, που χρειάστηκε 8 λεπτά ώστε να βρει σκορ στη δεύτερη περίοδο, με τον Βασιλόπουλο να σπάει το σερί (15-33). Ο Κουλαρμάνης με ένα τρίποντο και μία βολή έγραψε το 19-33, λίγο πριν ο Τζερεμές διαμορφώσει το 19-35 του ημιχρόνου.

Ο Τζερεμές συνέχισε όπως τελείωσε τη δεύτερη περίοδο και έτσι οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +22(19-41). Πάσχος, Καναβάρος και Κουλαρμάνης βρήκαν ευκαιρία και βελτίωσαν κάπως την κατάσταση καθώς μείωσαν σε 30-43, ενώ η διαφορά λίγο μετά έπεσε σε μονοψήφιο όταν ο Φούρκας με δική του προσπάθεια έκανε το 39-48. Στη συνέχεια είδαμε τις δύο ομάδες να εκτελούν κυρίως βολές, με τους Chicago Bullshit να κρατάει μία διαφορά 8 πόντων στο φινάλε της τρίτης περιόδου (42-50).

Όταν άρχισε η τέταρτη περίοδος ήταν και η ώρα του Ελευθέριου Γκολφινόπουλου να αναλάβει δράση, ώστε η ομάδα του να ξεφύγει πάλι σε διψήφια επίπεδα (42-55). Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις με περισσότερη ευκολία, ενώ οι γηπεδούχοι όσο περνούσε ο χρόνος φάνηκε να τα παρατάνε. Το σκορ έφτασε εκεί όπου ακριβώς ήθελαν οι Chicago Bullshit, οι οποίοι πανηγύρισαν τελικά τη νίκη με το ευρύ 51-76.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Σπυρόπουλος με 35 πόντους, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 7 ριμπάουντ. Από τους Chicago Bullshit ξεχώρισε ο Αλέξης Πάσχος με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Green Rose (Ροζάκης): Βασιλόπουλος 4(9ρ.), Καναβάρος 5(6ρ.), Κουλαρμάνης 21(12ρ.), Πάσχος 17(6ρ.), Ροζάκης 2(3ρ.), Φούρκας 2(5ρ.)

Chicago Bullshit (Καραβασίλης): Braholi 7(4ρ.), Βουτσιώτης 3, Γκολφινόπουλος Ε. 3(5ρ.), Γκολφινόπουλος Α. 7(11ρ.), Μακρής 6(10ρ.), Ρούσσος 2(14ρ.), Σπυρόπουλος 35(7ρ.), Τζερεμές 13(2ρ.)

Τι μας άρεσε: Η ακόμα σπουδαία εμφάνιση του Σπυρόπουλου!