27/10/2021
New World Fix 14 18 13 15 - 60 -
War Gamers 16 28 7 15 - 66 -

Βρίσκουν τα πατήματά τους οι Πολεμιστές!

Μετά από ένα πολύ δυνατό και μπασκετικό παιχνίδι, οι War Gamers επικράτησαν δύσκολα, αλλά και δίκαια των New World Fix με 60-66 και πήραν το δεύτερο συνεχόμενο, τρίτο συνολικά, ροζ φύλλο αγώνα μετά την ολοκλήρωση της έκτης αγωνιστικής της Elite League!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους War Gamers να προηγούνται με 14-16, έπειτα από 6 πόντους του Ρίπη, 4 του Καραγιάννη, 3 του Παρίσου και τριποντάκι του Πάτερου. Ο Σιάποντης με 5 πόντους και ο Τσεκουρλούκης με ένα τρίποντο ήταν αυτοί που τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο, ενώ η εικόνα του αγώνα ήταν ίδια μέχρι 1:30 για την ανάπαυλα, ένα ξέσπασμα των φιλοξενούμενων τους έστειλε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 12 πόντων, 32-44, χάρη σε προσωπικό show του Χαλούδη με 11 πόντους, 9 του Καραγιάννη και 5 του Νατσίδη. Για τους New World Fix στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μπερδεμπές τα πήγε περίφημα με τους 9 πόντους που πέτυχε, ενώ τον ακολούθησε ο Σιάποντης με 5.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Καραμασιώτη έσφιξε την άμυνά της και με 7 πόντους του Μυλωνά και 3 του Σταυρόπουλου, πλησίασε στους 6, 45-51. Τους Πειραιώτες διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι Χαλούδης και Ρίπης με δύο πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 45-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Σκλαβενίτη άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και με τον Καραγιάννη να βγάζει το φίδι από την τρύπα με ακόμη 6 πόντους, αλλά και τρίποντο μαχαιριά του Παρίσου, πήρε τη νίκη με 60-66. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι New World Fix, ωστόσο οι 8 πόντοι του Σιάποντη και οι 4 του Μπερδεμπέ δεν ήταν αρκετοί για την ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/14 βολές, 19/48 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 19/34 βολές, 13/28 δίποντα και 7/31 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των New World Fix ο Μπερδεμπές με 16 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 7/8 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 6 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των War Gamers ο Χαλούδης με 15 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

New World Fix (Καραμασιώτης): Σταυρόπουλος 3, Λογγίτσης 2, Μπερδεμπές 16, Ζωγράφος 3, Τσεκουρλούκης 3 (1), Πισσάνος, Κανελλόπουλος 2, Σιάποντης 18 (3), Κιτσαντάς, Μυλωνάς 7 (1)

War Gamers (Σκλαβενίτης): Παρίσος 6 (1), Λαζαράκος, Καραγιάννης 22 (1), Διαμάντης 4, Μέμεζας, Σούλης, Ρίπης 10, Χαλούδης 15 (3), Πάτερος 4 (1), Νατσίδης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες για τη νίκη και το “κυνηγητό” που έπαιξαν!