11/11/2022
Yellow Submarine 18 6 20 9 - 53 -
Ball Don't Lie 15 14 14 17 - 60 -

Βύθισαν το «κίτρινο υποβρύχιο» οι Ball Don't Lie

Μια μεγάλη νίκη κατάφεραν να αποσπάσουν οι Ball Don't Lie οι οποίοι βρέθηκαν αντιμέτωποι με τους μαχητικούς Yellow Submarine με σκορ (53-60). Υπήρξαν πολλές εναλλαγές στο σκορ αλλά στο τέλος oι BDL ήτανε αυτοί που έδειξαν χαρακτήρα.

Από την πρώτη μόλις περίοδο ξεδιπλώθηκαν τα ατού των δύο ομάδων,  ο Κοντογεώργας για τα υποβρύχια και ο Κομνηνός για τους BDL, που με 9 και με 8 πόντους αντίστοιχα ήταν οι πρωταγωνιστές. Η Α' περίοδος έκλεισε με μπροστάρηδες τους Yellow Submarine με σκορ (18-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι BDL βρήκαν τα πατήματά τους και με την πολύτιμη βοήθεια του Μαθιουδάκη που έβαλε δυο δύσκολα καλάθια κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 4 πόντους, (25-29).

Η τρίτη περίοδος ήταν η καλύτερη δυνατή για τα κίτρινα υποβρύχια καθώς όχι μόνο προηγήθηκαν στο σκορ με έναν πόντο στο τέλος αυτής, αλλά πήρε... φωτιά και ο Στεφανίδης ο οποίος τα έβαζε από παντού.(44-43)

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ , όμως οι BDL με καταπληκτικό Ψαλτάκη που έβαλε δυο κρίσιμα τρίποντα έδειξαν χαρακτήρα και επικράτησαν με τελικό σκορ (53-60).

Betsson MVP της αναμέτρησης ήταν ο Πέτρος Ψαλτάκης με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Από την άλλη, ξεχώρισε ο Δημήτρης Καμπάσης με 8 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Οι Yellow Sybmarine ολοκλήρωσαν το ματς με 13/36 δίποντα, 5/26 τρίποντα και 12/17 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και πρόσθεσαν ακόμα 13 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ υπέπεσαν και σε 14 λάθη, Οι νικητές είχαν 17/41 δίποντα, 7/19 τρίποντα και 5/16 βολές. Πρόσθεσαν ακόμα 33 ριμπάουντ, 12 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ υπέπεσαν και σε 11 λάθη.

Yellow Submarine: Γεωργιτσόπουλος 4, Καμπάσης 8, Κοντογεώργας 15, Κόκκινος 4, Μανέτας 2, Μαρκόπουλος 2, Πασχάκης Π. 8, Πασχάκης Χ. 0, Στεφανίδης 10

Ball Don't Lie: Βαγενάς 2, Γασπαράτος 7, Κακοφώνης 2, Κομνηνός 15, Κόλλιας 7, Μαθιουδάκης 6, Χαριτωνίδης 10, Ψαλτάκης 11

Τι μας άρεσε: Η «καυτή» εμφάνιση του Ψαλτάκη στην τελευταία περίοδο, που όταν η μπάλα ζύγιζε πολλά κιλά, βγήκε μπροστά και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.