18/12/2023
West Kings 9 22 12 24 - 67 -
War Gamers 24 22 19 14 - 79 -

Οι War Gamers επέστρεψαν για τα καλά!

Εύστοχοι, προσηλωμένοι στο παιχνίδι και παίρνοντας λύσεις από όποιον μπήκε και πάτησε το παρκέ του ΓΣΠ, οι War Gamers θύμισαν την ομάδα που τόσα χρόνια διέπρεπε στα παρκέ της μεγάλης κατηγορίας της διοργάνωσης, κυριαρχώντας έναντι των West Kings με τελικό σκορ 67-79!

Το ένα τρίποντο του Σιάποντη μετά από τρεις άστοχες προσπάθειες και η γενική κακή εικόνα των West Kings ανάγκασε τον Μαρφαντά να καλέσει δύο φορές time out, με τους "Βασιλιάδες" να ψάχνονται! Από την άλλη ο Διαμαντής οργάνωνε με μαεστρία, ο Βασιλόπουλος έκανε τα... δικά του και οι War Gamers βρίσκοντας λύσεις σχεδόν από όλους όσους πάτησαν παρκέ, προηγήθηκε με 9-24 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Το... τρικ των γηπεδούχων με Κοζομπόλη και Μπονάτσο στην ίδια πεντάδα έπιασε, οι δύο ψηλοί ανέβασαν πολύ την απόδοσή τους και οι Kings μείωσαν στους δέκα! Όμως ο Διαμαντής, ο Μακρυγιάννης και ο Αβραμίδης ήταν εκεί, δεν άφησαν το σκορ να πέσει περαιτέρω, με το ημίχρονο να κλείνει στο 31-46 για τους "Πολεμιστές", σε ένα απο τα καλύτερα φετινά τους ημίχρονα!

Το τρίτο μέρος του αγώνα είχε... Σταυρούλη! Είχε και War Gamers οι οποίοι με τον Βασιλόπουλο σταθερά σε... beast mode να βοηθά σε σκορ,δημιουργία και μπασκετικό... ξύλο κρατούσαν το προβάδισμα των 15 πόντων, με τον Κοζομπόλη παράλληλα να τα δίνει όλα και να μειώνει στο 43-65 για τρίτη περίοδο. Το τελευταίο μέρος του αγώνα είχε μια πραγματικά συγκινητική προσπάθεια των West Kings να μαζέψουν τη διαφορά, πίεσαν, έκαναν παγίδες, έκλεψαν μπάλες και τα κατάφεραν, με το τελικό σκορ όμως να γράφει το 67-79, σε ένα παιχνίδι που ήταν ολοκληρωτικά των War Gamers!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στέφανος Καραγιάννης με 23  πόντους, 20 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη. Από τους West ξεχώρισε ο Γιώργος Κοζομπόλης με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο, 2 κοψίματα, 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 27/40 δίποντα, 3/27 τρίποντα, 4/7 βολές, 31 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 7 κοψίματα, 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/30 δίποντα, 13/31 τρίποντα, 10/14 βολές, 36 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 10 λάθη.

West Kings (Μαρφαντάς): Βήττας 5, Δακουτρός 4, Κοζομπόλης 18, Κωστούλας 4, Μπονάτσος 18, Πεζούλας 4, Σιάποντης 5, Σταυρούλης 9.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Αβραμίδης 18, Βασιλόπουλος 11, Διαμαντής 11, Καραγιάννης 23, Κωνσταντίνου, Μέμεζας 3, Μακρυγιάννης 6, Μιχαλακάκος 2, Μπερδεμπές 5.

Τί μας άρεσε: Η... επιστροφή των War Gamers!