31/01/2023
New World Fix 15 22 13 18 - 68 -
War Gamers 16 17 25 22 - 80 -

War Gamers σαν σε επανάληψη!

Επιστροφή στις νίκες για τους War Gamers μετά από δύο αγωνιστικές, καθώς στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής της Elite League by Betsson κέρδισαν για δεύτερη φορά φέτος τους New World Fix με 68-80 και πλησίασαν στον πόντο την κορυφή!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους War Gamers να προηγούνται με 15-16, έπειτα από 10 πόντους του Καραγιάννη, 3 του Αβραμίδη και καλάθι του Διαμαντή. Ο Σιάποντης με δύο τρίποντα, ο Ζαμπέτης με 4 πόντους και ο Αθηναίος με ένα έμμεσο τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι New World Fix ήταν καλύτεροι στα σημεία και με 8 πόντους του Αθηναίου, 5 του Παπαδόπουλου και 4 του Σιάποντη, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 37-33. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Καραγιάννης (8π), Αβραμίδης (5π) και Διαμαντής (4π).

Με 5 πόντους του Παπαδόπουλου και τρίποντο του Σιάποντη στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, το συγκρότημα του Τασιούδη βρέθηκε στο +8, 45-37. Στην συνέχεια, όμως, του δεκαλέπτου οι Πειραιώτες κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και 11 πόντους του Αβραμίδη, 7 του Διαμαντή και 5 του Καραγιάννη, πήραν με την σειρά τους αέρα 8 πόντων, 50-58, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Αβραμίδης ήταν ασταμάτητος και με νέους 9 δικούς του πόντους και βοήθειες των Θοδωρικάκου, Καραγιάννη και Διαμαντή, οδήγησαν την παρέα του Σκλαβενίτη στη μεγάλη νίκη με 68-80. Για τους "Μπυρόβιους" στα τελευταία λεπτά πάλεψαν για την ανατροπή, χωρίς όμως αποτέλεσμα, οι Σιάποντης, Αθηναίος και Diallo.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 14/26 βολές, 15/46 δίποντα και 8/19 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 20/33 βολές, 21/36 δίποντα και 6/29 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των New World Fix ο Σιάποντης με 22 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα και 6/10 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Betsson mvp των War Gamers ο Αβραμίδης με 31 πόντους, έχοντας 6/9 βολές, 8/11 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

New World Fix (Τασιούδης): Λογγίτσης 3, Παπαδόπουλος 10 (1), Diallo 6, Σιάποντης 22 (6), Αθηναίος 18, Τσολάκος 3, Τσεκουρλούκης, Χαντάντ 2, Μπερδεμπές, Ζαμπέτης 6

War Gamers (Σκλαβενίτης): Καραγιάννης 28, Διαμαντής 15 (2), Αβραμίδης 31 (3), Ρίπης 3, Μέμεζας, Σούλης, Λαζαράκος, Θοδωρικάκος 3 (1), Μαυροειδάκος

Τι μας άρεσε: Το καθοριστικό τρίτο δεκάλεπτο των War Gamers!