02/07/2024
Brazzerzz Beachterzz 19 14 15 13 - 61 -
War Gamers 21 17 7 26 - 71 -

«2Χ2» και έφυγαν για τους «16» οι War Gamers!

Με δύο νίκες έκαναν τη δουλειά τους στη φάση των «32» οι War Gamers, καθώς το βράδυ της Τρίτης 2 Ιουλίου επικράτησαν ξανά κόντρα στους Brazzerzz Beachterzz με 61-71 και έτσι πήραν τη πρόκριση στους «16» της Summer Master League. Eκεί θα βρουν απέναντί τους τους Couvaliers στο «δρόμο» για τη πρόκριση στα προημιτελικά. Η ομάδα του Σκλαβενίτη είχε και το υπέρ της +23 από το πρώτο παιχνίδι, κάτι που επέτρεψε στους παίκτες να παίξουν πιο απελευθερωμένα, με τους Beachterzz από την άλλη να είναι ανταγωνιστικοί στο συγκεκριμένο ματς, αλλά να μην καταφέρνουν να πάρουν ούτε τη νίκη.

Πιο αναλυτικά, το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Αδράμη να πατάει καλά και σε συνεργασία με τον Καραγιάννη να βάζουν μπροστά τους φιλοξενούμενους με 0-7. Ο Ζώτος βρήκε στόχο από μακριά, ενώ ο Γρηγορακάκης είχε αναλάβει να κάνει τη ζημιά κοντά στην αντίπαλη ρακέτα, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φτάσουν στο πόντο (10-11). Το προβάδισμα ήρθε για τους γηπεδούχους με το καλάθι του Γρηγορακάκη (16-14), όμως υπήρξε αντίδραση από τους War Gamers οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 19-21.

Ο Αδράμης χτύπησε πίσω από τα 6,75, ενώ Αβραμίδης και Αντιπάτης σκόραραν από κοντά, με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν στο 22-31. Γρηγορακάκης και Χαΐτος μάζεψαν γρήγορα την απόσταση (28-31) και μάλιστα λίγο αργότερα έφτασαν στο δίποντο, όταν ο Ζώτος με εύστοχο μακρινό σουτ έγραψε το 31-33. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, κράτησαν το «τιμόνι» στα δικά τους χέρια μέχρι το ημίχρονο, με το σκορ να γράφει 33-38 μετά το πέρας της περιόδου.

Η τρίτη περίοδος άρχισε με τους γηπεδούχους να φτιάχνουν ένα σερί 7-0 και να προσπερνούν για το 40-38. Ο Γρηγορακάκης έδωσε αέρα 6 πόντων στην ομάδα του (44-38), αλλά αργότερα υπήρξε αντίδραση από τη πλευρά των War Gamers. Αδράμης και Αβραμίδης έκαναν την αρχή, με τον Αντιπάτη να ακολουθεί και να βάζει πάλι την ομάδα του σε θέση οδηγού (44-45). Τώρα, όμως, ήταν η σειρά των Brazzerzz Beachterzz να κλείσουν το δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ, καθώς Ζώτος και Γρηγορακάκης διαμόρφωσαν το 48-45.

Το σκηνικό ήταν ίδιο μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου, με το προβάδισμα να αλλάζει αρκετές φορές κάτοχο. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα ξέσπασμα με απανωτά τρίποντα λίγο πριν το φινάλε που τους επέτρεψε να καθαρίσουν τη νίκη. Ο Αδράμης «πυροβόλησε» πρώτος, ο Διαμαντής ακολούθησε και ο Αβραμίδης πέτυχε το τρίτο σερί τρίποντο, με τους War Gamers να απομακρύνονται στο 59-67. Ο χρόνος πλέον δεν επέτρεπε στους γηπεδούχους να διεκδικήσουν μία νέα ανατροπή και έτσι οι War Gamers έφτασαν τελικά στη νίκη με 61-71.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στυλιανός Αδράμης με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ. Από τους Brazzerzz Beachterzz ξεχώρισε ο Σταύρος Γρηγορακάκης με 30 πόντους και 21 ριμπάουντ.

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Βγενόπουλος, Γρηγορακάκης 30(21ρ.), Δημητριάδης, Δριβάκος, Ζώτος 17(3ρ.), Πίλτσης 8(11ρ.), Χαΐτος 6(7ρ.)

War Gamers (Σκλαβενίτης): Αβραμίδης 13(7ρ.), Αδράμης 23(9ρ.), Αντιπάτης 6(6ρ.), Αντωνάρας 4(4ρ.), Διαμαντής 9(3ρ.), Καπέτσης 4(2ρ.), Καραγιάννης 10(4ρ.), Μέμεζας 2(1ρ.)

Τι μας άρεσε: Τα απανωτά τρίποντα λίγο πριν το τέλος που καθάρισαν τη νίκη για τους War  Gamers!