22/09/2024
Webetter 11 17 18 21 - 67 -
Beeranhas 13 23 6 15 - 57 -

WeBetter σε τρομερή κατάσταση και 2/2!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ με τον Ευαγγέλου να ανοίγει το σκορ με σουτ τριών πόντων. Ακολούθησαν τα καλάθια του Μπαλατσούκα και Κουγιεντάκη, με τους ροζ τελειώνουν προηγούμενη το πρώτο δεκάλεπτο με 9-13. Για τους WeBetter Ρεκουνιώτης και Ψαρογιώργος έδωσαν λύσεις και κράτησαν κοντά την ομάδα τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός του παιχνιδιού έγινε πιο γρήγορος, με το Ρεκουνιώτη να δείχνει ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση και να βρίσκει δίνει σκορ έξω από την γραμμή των 6.75. εξαιρετικοί οι Χαϊδάκης και Ευαγγέλου βγήκαν μπροστά για τους ροζ και έκαναν το 28-36 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν με διαφορετικό πρόσωπο στο παρκέ, έκαναν πιο επιθετική την άμυνα τους και με τους Ρεκουνιώτη και Ψαρογιώργο να βρίσκουν λύσεις επιθετικά, γύρισαν τούμπα το ματς προσπερνώντας με 4 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ιδιαίτερα άστοχοι οι Beeranhas σημείωσαν μόνο 6 πόντους.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο, μέχρι να έρθει ένα μικρό ξεπέταγμα για τους WeBetter, χάρις το Ρεκουνιώτη ο οποίος το έβλεπε βαρέλι. Αξιότιμη προσπάθεια να επιστρέψουν και πάλι στο ματς οι Beeranhas με τον Κουγιεντάκη, όμως η δουλειά είχε γίνει για τους γηπεδούχους οι οποίοι επικράτησαν με 67-57 πετυχαίνοντας την δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Ρεκουνιώτης με 29 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ευαγγέλου με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

WeBetter (Ρεκουνιώτης): Καπογιάννης, Μανωλακόπουλος 3, Ρεκουνιώτης 29, Ψαρογιώργος 14, Μπίτζιος 8, Σβαιγκερ 5, Δημητρίου 5, Μπαλωμένος 3, Πανώριος

Beeranhas (Χαιδάκης): Τσαφαράς 4, Μιχαιλιδης 4, Τσάκαλος 4, Κουγιεντάκης 15, Χαιδάκης 13, Μπαλατσούκας 6, Μίχιλης, Ευαγγέλου 11

Τι μας άρεσε: Οι πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα!