26/06/2024
West Brothers 14 24 28 16 - 82 -
La Moya 16 17 21 19 - 73 -

West Brothers στους 8!

Ο αγώνας μπάσκετ ανάμεσα στους West Brothers και τα La Moya ξεκίνησε με ένταση και αμφίρροπη διάθεση, καθώς οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τον ρυθμό τους. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 14-16 υπέρ των La Moya, υποδηλώνοντας ένα παιχνίδι όπου καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα. Ο Ανδρεάδης για τους West Brothers και ο Μηντζαρίδης για τα La Moya ξεχώρισαν από νωρίς, δείχνοντας τις προθέσεις τους για το υπόλοιπο παιχνίδι. Οι West Brothers εστίασαν στην αμυντική τους λειτουργία, ενώ τα La Moya βασίστηκαν στη δυναμική επιθετική τους γραμμή.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι West Brothers κατάφεραν να αλλάξουν το ρυθμό του αγώνα και να πάρουν το προβάδισμα με σκορ 38-33. Ο Ζηκουλής έπαιξε καθοριστικό ρόλο, επιδεικνύοντας εξαιρετική ακρίβεια στις βολές και έξυπνη κίνηση μέσα στο γήπεδο. Παρά τις προσπάθειες του Τσάμογλου για τα La Moya, η ομάδα του δεν μπόρεσε να διατηρήσει τον έλεγχο, με αποτέλεσμα να δει το προβάδισμα να περνάει στα χέρια των αντιπάλων τους. Το κοινό παρακολουθούσε με αγωνία καθώς ο ρυθμός του παιχνιδιού γινόταν όλο και πιο γρήγορος και έντονος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι West Brothers αύξησαν τη διαφορά τους, κλείνοντας με σκορ 66-54. Ο Ανδρεάδης συνέχισε να δείχνει την εξαιρετική του φόρμα, ενώ ο Ζηκουλής υποστήριξε με δυναμικά παιχνίδια και κρίσιμα ριμπάουντ. Παρά τις εντατικές προσπάθειες του Μηντζαρίδη και του Τσάμογλου για τα La Moya, οι West Brothers κατάφεραν να κρατήσουν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό, καθώς οι West Brothers έδειξαν ξεκάθαρα ότι είχαν βρει τον ρυθμό τους και ήταν αποφασισμένοι να διατηρήσουν το προβάδισμα.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ολοκληρώθηκε με σκορ 82-73, σφραγίζοντας τη νίκη των West Brothers. Παρά την αγωνιστική αντοχή και την προσπάθεια των La Moya να ανατρέψουν το σκορ, οι West Brothers διατήρησαν την ψυχραιμία τους και αξιοποίησαν την εμπειρία και τη στρατηγική τους. Οι Ανδρεάδης και Ζηκουλής συνέχισαν να οδηγούν την ομάδα τους με αποφασιστικότητα και συντονισμό, ενώ οι προσπάθειες του Μηντζαρίδη και του Τσάμογλου, αν και αξιόλογες, δεν ήταν αρκετές για να αλλάξουν την τελική έκβαση του παιχνιδιού.

MVP του αγώνα είναι ο Νίκος Ζηκουλης ο οποίος πέτυχε 17 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ.

Άξιος αναφοράς για τα La Moya είναι ο Αναστάσης Τσάμογλου ο οποίος έκανε Double Double με 22 πόντους και 14 ριμπάουντ.

West Brothers: Παπανικολαου 11 (3) , Βαλσαμίδης 3 , Μαστοράκης 2 , Πισσανίδης 14 , Ταβλαρίδης 7 (2) , Ανδρεάδης 19 (1) , Ζηκουλης 17 (2) , Φωτιαδης 9 (1)

La Moya: Τσιλιπάκος 6 , Μόκκας 8 , Τερμεντζής 1 , Σαμούτης 1 , Στρουζας 3 (1) , Φιλυρίδης 2 , Γεωργιάδης , Μηντζαρίδης 23 (4) , Παπαϊωάννου , Δημητριάδης 7 (1) , Τσάμογλου 22 (2)