05/11/2022
RBD Σπάρτανς 18 18 15 12 - 63 -
West Side B.C 16 18 16 23 - 73 -

West Side για μεγάλα πράγματα !

Βράδυ Σαββάτου στο κλειστό του Σπάρτακου οι Σπάρτανς υποδέχθηκαν τους West Side για την 4η αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Basketaki Rebound League. Σε ένα ιδιαίτερα ποιοτικό ματς με αρκετές εναλλαγές και δυνατές μονομαχίες οι West Side κατάφεραν να αποδράσουν με 63-73 φτάνοντας τις 4 νίκες σε ισάριθμα ματς. Η ομάδα του Μπάμπη Αδελφόπουλου παραμένει, έστω και με συγκατοίκηση στην κορυφή του βαθμολογικού πίνανα και ετοιμάζεται πλέον για το μεγάλο ντέρμπι κόντρα στους Couvaliers. Στο 1-2 υποχώρησαν οι Σπάρτανς που πραγματοποίησαν σπουδαία εμφάνιση, αλλά λύγισαν στην τέταρτη περίοδο. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Φοβερό ξεκίνημα από τις δύο ομάδες που βρήκαν από νωρίς τα πατήματά τους και σκόραραν με μεγάλη συνέπεια. Για τους τυπικά γηπεδούχους Σπάρτανς οι Παντελάκης (4π.), Γκλιάτης (4π.), Τσατόβ (3.) και Φραγκούλης (3π.) ξεχώρισαν στο επιθετικό σκέλος, ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων ο Μπελεχάκης (9π. με 3 τρ.) έβλεπε ως συνήθως βαρέλι το αντίπαλο καλάθι. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 18-16.

Παρόμοιο το σκηνικό και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να παραμένουν σε απόσταση αναπνοής η μία από την άλλη. Γκλιάτης (6π.), Κολέγκας (4π.), Ζαγοραίος (3π.), Τσατόβ (3π.) και Πάτσος (2π.) οδήγησαν επιθετικά τους γηπεδούχους, ενώ στην αντίπερα όχθη οι Μπελεχάκης (5π.), Αθανασιάδης (3π.), Ρηγόπουλος (3π.), Τσούλφας (3π.), Πατσαχτσίδης (2π.) και Γαλανόπουλος (2π.) έδωσαν τις απαντήσεις από πλευράς φιλοξενούμενων. Σκορ ημιχρόνου, 36-34.

Μετά την ανάπαυλα το ντέρμπι συνεχίστηκε με το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου να γράφει 15-16. Ο μετέπειτα Betsson mvp Αθανασιάδης με 7 πόντους αλλά και ο Τσούλφας με 4 συνέχισαν να δημιουργούν προβλήματα στην low post άμυνα των Σπάρτανς, οι οποίοι βασίστηκαν τις επιθετικές ενέργειες των Φραγκούλη (5π.), Ζαγοραίου (4π.), Πετρόπουλου (3π.) και Πάτσου (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου 51-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η μεγάλη μάχη ανέδειξε νικητές τους West Side που πραγματοποίησαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα σκοράροντας 23 πόντους. Αθανασιάδης (6π.), Τσούλφας (6π.), Ρηγόπουλος (4π.), Μπελεχάκης (3π.), Πατσαχτσίδης (2π.) και Αδελφόπουλος (2π.) πέτυχαν μεγάλα καλάθια και χάρισαν τη νίκη στην ομάδα τους. Οι Σπάρτανς πάλεψαν μέχρι τέλους με τους Παντελάκη (6π.) και Πετρόπουλο (3π.) να ξεχωρίζουν, αλλά λύγισαν και γνώρισαν την δεύτερη τους φετινή ήττα στο πρωτάθλημα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Σπάρτανς είχαν 17/44 δίποντα, 8/19 τρίποντα και 5/13 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 24 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 19 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι West Side είχαν 20/39 δίποντα, 6/25 τρίποντα και 15/30 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Αθανασιάδης με 19 πόντους, έχοντας 7/12 δίποντα και 5/10 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέφανος Παντελάκης με 10 πόντους, έχοντας 5/6 δίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 19 λεπτά συμμετοχής.

Σπάρτανς (Φραγκούλης) : Γκλιάτης 11, Ζαγοραίος 7 (1), Ζαρκάλης 3, Κολέγκας 6 (1), Πάτσος 5, Παντελάκης 10, Πετρόπουλος 6 (2), Τσατόβ 6 (2), Φραγκούλης 9 (2).

West Side (Αδελφόπουλος) : Αδελφόπουλος 4, Αθανασιάδης 19, Γαλανόπουλος 4, Μπελεχάκης 17 (5), Πατσαχτσίδης 4, Ρηγόπουλος 10 (1), Τριανταφυλλίδης, Τσούλφας 15.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς της αναμέτρησης.